Palenie w pracy. Przepisy i wpływ papierosów na obowiązki pracownika

Przerwa na papierosa w miejscu pracy to kontrowersyjny temat. Nałogowi palacze często nie są w stanie spędzić całego dnia w pracy bez przysłowiowego „wyjścia na dymka”. Tymczasem pracodawcy mają problem z egzekwowaniem takich przerw, a wolni od nałogu współpracownicy czują się poirytowani i pokrzywdzeni. Jak palenie papierosów może wpływać na pracę i co mówią przepisy?

Przerwa na papierosa, a przepisy. Czy i gdzie można palić w pracy?

Kodeks pracy jasno wyznacza czas na odpoczynek w ciągu dnia i jest to przerwa co najmniej 15-minutowa przy 6 godzinach spędzonych w pracy. Ponadto pracownik, który wykonuje swoje obowiązki przy komputerze, może zrobić sobie 5 minut przerwy po każdej przepracowanej godzinie i nie jest określone, jak powinien spożytkować ten czas. Nie można palić w pomieszczeniach zakładu pracy i mimo braku obowiązku utworzenia palarni przez pracodawcę, zwykle wyznaczane są miejsca, gdzie można udać się na papierosa.

Negatywne skutki palenia w pracy

Palacze często decydują się na papierosa w przerwie, żeby obniżyć poziom napięcia i stresu – ciężko im rzucić palenie i pozbawić się „chwili wytchnienia”. Bywa też, że przekraczają wyznaczony czas na odpoczynek, a przerwy stają się zbyt częste i długie. Wpływa to negatywnie nie tylko na wykonywane obowiązki, ale również na atmosferę w miejscu pracy. Niepalący pracownicy bywają zazdrośni lub żyją w poczuciu niesprawiedliwości – ich przerwa nie trwa tyle, co palącego kolegi. Bywa to źródłem konfliktów między współpracownikami i wpływa negatywnie na motywacje do rzetelnego wypełniania obowiązków.

Co może zrobić pracodawca, jeśli zauważy, że podwładny pali zbyt często i odbija się to na jego obowiązkach? Rozwiązaniem jest wydanie wewnętrznego, kategorycznego zakazu palenia na terenie zakładu pracy. Nieprzestrzeganie regulacji może wiązać się z karą porządkową dla pracownika – upomnieniem lub naganą.

Wpływ nikotyny na mózg i pracę. Jak rzucić palenie?

Udowodniono, że palenie papierosów może upośledzać nasze funkcje poznawcze – niedotleniony mózg pracuje gorzej – słabiej zapamiętujemy informacje, pojawiają się problemy z koncentracją, co może mieć negatywny wpływ na nasze obowiązki. Rzucenie palenia bywa trudne, ale warto spróbować! Kora mózgowa ma zdolności regeneracyjne i po zerwaniu z nałogiem odczujesz zauważalną różnicę w funkcjonowaniu w pracy i poza nią.

Zastanawiasz się czym zastąpić przerwę na papierosa? Spróbuj zająć dłonie zdrowymi przekąskami, rozmową z niepalącymi współpracownikami, posłuchaj muzyki – jednym słowem skoncentruj się na małych przyjemnościach, które przyniosą ukojenie.

Czujesz, że sam nie dasz rady? Istnieją sposoby na rzucenie palenia, które skutecznie pomagają w zerwaniu z nałogiem. Wysoką skuteczność wykazują preparaty z nikotyną – stosowane codziennie pozwalają rzucić palenie nawet w 25 dni. Recigar to produkt leczniczy, który pomaga zwalczyć głód nikotynowy i skutecznie odzwyczaić się od palenia papierosów. W walce z nałogiem pomoże dedykowana aplikacja mobilna, która przypomni o kolejnych dawkach leku i będzie na bieżąco monitorować nasze postępy. Zachęcamy do zapoznania się z ulotką Recigar i szczegółami dotyczącymi terapii uzależnienia od nikotyny.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: