Na czym polega uzależnienie od narkotyków?

Podstawową cechą narkotyków jest to, że bardzo silnie uzależniają. Właśnie dlatego są takie groźne! Na czym jednak polega nałóg? Czy są środki, które powodują uzależnienia? Warto znać odpowiedzi na te pytania.

Uzależnienie od narkotyków możemy podzielić na cztery zasadnicze fazy. Niektórzy nie wychodzą nawet poza tę pierwszą, są jednak tacy, którzy znajdują się już dalece poza drogą, z której mogą zawrócić samotnie.

Spis treści

Faza inicjacyjna

Jest to etap, który dotyczy każdej osoby, która kiedykolwiek miała kontakt z narkotykiem, nawet tym, który należy do grupy „lekkich”.

Faza eksperymentalna

Obejmuje to pewien rodzaj „próbowania”, czasem kilkukrotnego, tej samej lub różnych substancji narkotycznych. Wiele osób poprzestaje na tym etapie i nie „idzie” dalej, ale zwykle mają oni kontakt najwyżej z marihuaną, ewentualnie amfetaminą i LSD. W tej fazie człowiek przede wszystkim testuje swoje zdolności poznawcze.

Faza używania i nadużywania

Co do tej fazy istnieją spory w doktrynie, jako że jest ona przez lekarzy rozumiana zarówno jako inicjacyjna, jak i eksperymentalna. Zdaniem specjalistów bowiem każde spożycie narkotyku jest już fazą używania. Tak czy inaczej, na tym etapie mogą wystąpić już zachowania niebezpieczne: kradzieże, agresja, zaniedbanie obowiązków i porzucenie zainteresowań. Osoba zażywająca środki odurzające potrzebuje już pomocy specjalisty.

Faza uzależnienia

Czwarty, ostatni etap oznacza silne uzależnienie psychiczne i fizyczne od danego środka psychoaktywnego. Chory nie jest w stanie panować nad chęcią zdobycia dawki, dlatego posuwa się już do poważniejszych przestępstw. Pojawia się u niego uczucie derealizacji, paranoje i psychozy narkotyczne, traci on także kontakt z rzeczywistością. Jego relacje rodzinne ulegają destrukcji, traci także poczucie własnej wartości. Na tym etapie wymagana jest terapia odwykowa, nawet na oddziale zamkniętym.

Chociaż pierwsza i druga faza wydają się stosunkowo niegroźne, są nimi dopiero wtedy, kiedy używanie narkotyków się na nich skończy. W każdym innym wypadku człowiek narażony jest na uzależnienie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: