Na czym polega uzależnienie od hazardu?

Podobnie jak w przypadku innych nałogów, tak i hazard negatywnie odbija się na wielu aspektach życia. Zewnętrzne objawy uzależnienia mogą być trudne do zaobserwowania, gdyż nałóg w pierwszej kolejności sięga do psychiki. Na czym zatem opiera się siła tego nałogu?

Spis treści

Uzależnienie od hazardu – na czym polega?

Osoba uzależniona od hazardu odczuwa przymus nieustannego grania np. w: kasynie, gry liczbowe i losowe, zakładach bukmacherskich lub też na wyścigach konnych. Wynika to z tego, że w przypadku wygranej czuje się podobnie jak narkoman po przyjęciu dawki zakazanej substancji. Grając, odczuwa radość, zadowolenie, podniecenie. Im bardziej wpada w nałóg, tym mniej te emocje są możliwe do osiągnięcia w życiu codziennym. Zaczyna zatem częściej wracać do miejsc i sytuacji kojarzących się z takimi stanami i pomagającymi je wywołać. Jednak wygrana nie zawsze jest w zasięgu rąk i wówczas pozytywne emocje są zastępowane przygnębieniem, smutkiem, rozczarowaniem. Człowiek uzależniony od hazardu postanawia „odegrać się”, aby znów poczuć się dobrze. Błędne koło się napędza.

Uzależnienie od hazardu – ciąg dalszy

Nałogowy hazardzista jest w stanie myśleć tylko o kolejnej grze i o tym, skąd wziąć na to środki. Obsesja grania jest tak ogromna, że całe dotychczasowe życie: rodzina, przyjaciele, praca, zainteresowania przestają mieć znaczenie. Będąc już uzależnionym, nie dostrzega problemu i ukrywa przed bliskimi, co naprawdę robi. Często odwołuje się do kłamstw, co niszczy relacje z innymi. Zaniedbuje również obowiązki służbowe, co w wielu przypadkach kończy się utratą pracy, a tym samym pieniędzy na grę. Ostatecznie w kasynie szuka tego, czego nie mogą już dać np. kontakty międzyludzkie.

Nałogowy hazardzista ma znikomą szansę, aby samodzielnie poradzić sobie z uzależnieniem. Hazard wciąga go całkowicie i tylko pomoc ze strony kogoś bliskiego oraz specjalistyczne leczenie są w stanie wyprowadzić go z nałogu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: