Hazard a życie rodzinne

Każde uzależnienie ma wpływ na życie nie tylko osoby cierpiącej na chorobę, ale przede wszystkim jej bliskich osób. Przebywanie przy uzależnionym wiąże się ze stresem, ale nie tylko. Jaki wpływ może mieć więc hazard na finanse oraz emocje rodziny?

Czy uzależniony ma świadomość?

Często zastanawiamy się, czy osoba uzależniona ma w ogóle świadomość tego, jak bardzo rani osoby jej bliskie. Czy dostrzega ich zdenerwowanie i ból, a także zawód i poczucie krzywdy? Niestety, ale hazard często tak bardzo zasłania uzależnionemu wszystkie inne rzeczy, że nie jest on w stanie kontrolować swoich poczynań. Orientuje się o stopniu swoje choroby dopiero wtedy, kiedy rodzina i przyjaciele go zostawiają, nikt nie chce z nim rozmawiać i zostaje sam.

Izolacja

Hazard jest związany z silnie negatywnymi emocjami. Kiedy w naszej rodzinie pojawia się hazardzista, przede wszystkim chcemy więc ukryć ten fakt przed wszystkimi znajomymi. Członkowie rodziny czują się także skrzywdzeni oraz zawiedzeni, czuja gniew oraz dezorientację. Wiele współmałżonków próbuje tłumaczyć swojego ukochanego, ale do niczego to nie prowadzi. Ważne jest także to, że zapożyczanie się prowadzi do odsunięcia się wszystkich znajomych.

Finanse

To ogromny problem każdej rodziny, w której znajduje się hazardzista. Rodzina zapożycza się, często hazardzista bierze kredyty i sprzedaje cenne rzeczy rodziny. Kryzys tego rodzaju ma wpływ na życie całej rodziny, ponieważ cierpią na tym małżonkowie oraz dzieci.

Na końcu tego procesu obserwujemy wyczerpanie. Ilość stresu oraz irytacji sprawia, że więzi ulegają zniszczeniu. Jedynie szybka reakcja w postaci terapii może zmienić ten stan rzeczy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: