Czym jest L-cysteina?

Od pewnego czasu L-cysteina jest niezwykle popularna, gdyż naukowo udowodniono, że ma istotne właściwości dla zdrowia. Ten organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów może wspomóc, chociażby leczenie infekcji czy alergii. Co zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać jej dobroczynne działanie?

Za co jest odpowiedzialna L-cysteina?

L-cysteina jest zaliczana do endogennych aminokwasów kodowanych i jest substancją wchodzącą w skład wielu białek. Związek ten jest wytwarzany przez nasz organizm, jednak w niewystarczającej ilości. Na szczęście można dostarczać go wraz z pożywieniem lub przyjmując odpowiednie suplementy diety.

L-cysteina bierze udział w wielu reakcjach, między innymi w przemianie katabolicznej, przenoszeniu węglowych grup acylowych, a także w biosyntezie kwasów tłuszczowych, estrów oraz amidów. Uczestniczy w wytwarzaniu włókien kolagenowych oraz poprawia elastyczność i sprężystość skóry. Jej utlenianie powoduje powstawanie tauryny, która wchodzi w skład soli kwasów żółciowych. L-cysteina ponadto wykazuje działanie detoksykacyjne, chroniąc komórki przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników, metali ciężkich i leków.

Skutki niedoboru L-cysteiny

Ludzki organizm może wysyłać wiele różnych sygnałów wskazujących na niedobór L-cysteiny. Zalicza się do nich przede wszystkim zmiany skórne, kruchość i łamliwość paznokci, a także rozdwajające się płytki. Niedobór tego aminokwasu warto systematycznie uzupełniać, gdyż w przeciwnym razie można nabawić się wielu poważnych schorzeń takich jak miażdżyca czy zmiany zwyrodnieniowe.

Znaczenie L-cysteiny dla urody

L-cysteina jest związkiem mającym korzystny wpływ nie tylko na zdrowie, ale i urodę. Ze względu na swoje właściwości regeneracyjne może być używana do każdego typu skóry. Doskonale sprawdzi się też do pielęgnacji włosów suchych, zniszczonych i rozdwajających się na końcach.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->