Seksoholizm – cienka granica między uzależnieniem a normą

Uzależnienia bardzo często trudno wykryć ze względu na niski poziom wiedzy na ich temat. W końcu niewiele osób zna uzależnienia inne niż alkoholizm, narkomania, i uzależnienie od papierosów. Otóż istnieje szeroki wachlarz innych, wśród których znaleźć można nawet uzależnienie od seksu – tzw. seksoholizm.

Spis treści

Jak rozpoznać uzależnienie od seksu?

Dostrzeżenie granicy między uzależnieniem od seksu a bogatym życiem seksualnym jest bardzo trudne. Trzeba przede wszystkim zastanowić się, jaki charakter mają wszelkie relacje seksualne. Dla osoby chorej najważniejsze jest zaspokojenie potrzeby. Ponadto, osoba ta nadaje wszelkim elementom, osobom oraz sytuacjom znaczenia powiązanego z seksem. Seks staje się wyłącznie sposobem na osiągnięcie ekstatycznego doznania, a wszelka bliskość i intymność schodzą na dalszy plan. Finalnie osoba uzależniona jest gotowa podjąć wszelkie środki, aby móc zaspokoić potrzebę, popęd i poczuć spełnienie.

Seks ma wiele imion

Konieczne jest również uświadomienie sobie, że uzależnienie od seksu nie objawia się wyłącznie ciągłą potrzebą bliskości fizycznej z drugą osobą. Granice są znacznie szersze – można popaść w nałóg pornografii, onanizmu, prostytutek, ekshibicjonizmu, a nawet jeszcze bardziej skrajnych zachowań. Osoba uzależniona wraz z postępem choroby potrzebuje coraz to silniejszych bodźców. Istnieje wtedy coraz wyższe ryzyko, że dopuści się gwałtu na drugim człowieku.

Choroba współuzależniająca

Dostrzeżenie uzależnienia często jest łatwiejsze dzięki rodzinie i bliskim. To oni jako pierwsi zauważą jakąkolwiek nieprawidłowość w codzienności takiej osoby. W końcu seksoholizm jest chorobą współuzależniającą – może doprowadzić do zniszczenia rodziny, do zmuszania partnera bądź partnerki do seksu, a nawet do trwonienia pieniędzy na przyjemności seksualne. To rodzina jako pierwsza dostrzeże uzależnienie. Warto wtedy wziąć sobie uwagi do serca i poddać się leczeniu.

Walka z chorobą

Seksoholizm jak każde uzależnienie bardzo wyniszcza organizm, relacje z rodziną i psychikę. Odpowiednie leczenie pozwala zniwelować wiele skutków, jednak aby móc je rozpocząć konieczne jest zauważenie problemu. Właśnie dlatego każdy aktywny seksualnie człowiek powinien przejść testy, które pozwolą wykluczyć ewentualne uzależnienie, a w razie zdiagnozowania problemu – podjąć szybką walkę.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: