Problemy z widzeniem dotyczą coraz szerszej grupy osób. Żyjemy dłużej, a więc nasze oczy są dłużej eksploatowane i cierpimy z powodu rozmaitych schorzeń wzroku. Pocieszający jest fakt, że dziś zarówno leczenie objawowe, diagnostyka jak również leczenie operacyjne stoją na tak wysokim poziomie, że nie trzeba przejmować się nawet sporymi ubytkami wzroku. Astygmatyzm jest jedną z częściej występujących wad wzroku.
Spis treści
Czym jest astygmatyzm?
Niezborność rogówkowa, bo tak inaczej nazywa się ta choroba, jest wadą, która wynika z niesymetryczności rogówki oka. Ściślej mówiąc moc naszego układu optycznego w oku nie pozwala na utworzenie obrazu w siatkówce w poprawny sposób. Oko nie jest w stanie poprawnie ogniskować promieni światła. Wszystkie te kwestie w oczywiście bardzo uproszczonym modelu sprawiają, że zaczynamy widzieć niewyraźnie. Wada wzroku często występuje w połączeniu na przykład z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością.
Astygmatyzm – możliwości korekcji schorzenia
To schorzenie, które możemy dziś całkowicie skutecznie diagnozować i wdrażać solidne leczenie. Podstawą pozostają nadal dzisiaj okulary oraz soczewki kontaktowe. W ostatnim czasie pojawiła się również możliwość stosowania zabiegu chirurgicznego. Jest to zabieg chirurgii laserowej, która cieszy się doskonałymi opiniami wśród pacjentów, ale i samych lekarzy, chwalących tę metodę jako bezpieczną i niezwykle skuteczną w korygowaniu wad wzroku.
Astygmatyzm – soczewki kontaktowe czy okulary?
W przypadku tej choroby wybór będzie podobny jak przy innych wadach wzroku. Możemy zdecydować czy chcemy tradycyjne okulary, czy też wybieramy soczewki kontaktowe.
Wiele porad na temat doboru soczewek kontaktowych oraz samej wady jaką jest astygmatyzm znajdziesz na stronie coopervision.pl. W tym przypadku również możliwe będzie uzyskanie darmowych soczewek kontaktowych do spróbowania, czy w naszym przypadku będą one skuteczne i oczywiście wygodne.
Operacja astygmatyzmu – czy warto?
Oczywiście to metoda stosunkowo nowa, ale zbiera na ten moment świetne recenzje. Leczenie astygmatyzmu przy pomocy zabiegu chirurgicznego niewiele odbiega obciążeniem naszego organizmu od korygowania w ten sposób krótko i dalekowzroczności. Mamy więc do czynienia z szybkim, zwykle bardzo bezpiecznym i bezbolesnym zabiegiem, który pozwoli na szybki powrót do zdrowia. Oczywiście o kwalifikacji do niego powinien każdorazowo decydować lekarz, który wykona wcześniej odpowiednie badania naszego wzroku i organizmu.
Niezależnie od wybranej metody leczenia, budujący jest fakt, że takie wady wzroku możemy dziś skutecznie korygować.