Dyskopatia – co to jest, jakie są jej rodzaje i objawy, jak ją leczyć?

Dyskopatia to zwyrodnienie obejmujące krążki międzykręgowe potocznie zwane dyskami. Zwiększają one elastyczność kręgosłupa oraz zapewniają jego odporność na wstrząsy. W trakcie starzenia się organizmu i pod wpływem przeciążeń krążki tracą swoją wytrzymałość i elastyczność.

Postępujące procesy włóknienia i deformacji mogą być przyczyną przemieszczania jądra miażdżystego, uciskania i podrażnienia struktur kanału kręgowego. W konsekwencją tych zmian i deformacji jest dotkliwy ból. Dyskopatia jest wynikiem braku dbałości o kręgosłup a szczególnie jego nadmiernym przeciążeniem pracą związana z przemieszczaniem nadmiernych ciężarów jak również zbyt mała aktywność fizyczna, otyłość, niedbała postawa i niehigieniczny tryb życia pogłębiający zmiany w obrębie kręgosłupa. Częstym powodem dyskopatii mogą być kontuzje i urazy. Dyskopatia zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych związanych ze zmiana stylu życia człowieka.

Rodzaje dyskopatii

Dyskopatię można powiązać z lokalizacją występującej przyczyny definiując miejsce jej występowania w obrębie kręgosłupa. Podział na dyskopatię szyjną, dyskopatię piersiową i dyskopatię lędźwiową odpowiada segmentarnej budowie kręgosłupa. Dyskopatia szyjna charakteryzuje się bólami w okolicach ramion, przedramion i czaszki w początkowej fazie mogą wystąpić lekkie prądy wzdłuż ręki. Nie leczona powoduje trwałe uszkodzenie dysku i ucisk na struktury nerwowe a w konsekwencji silne bóle okolic łopatki, ramienia i przedramienia, osłabienie czucia i mięśni kończyny górnej oraz zablokowanie ruchów kręgosłupem szyjnym. Dyskopatia piersiowa objawia się promieniującym bólem, zaburzeniem czucia, mrowieniem, uciskiem, paleniem i silnymi napięciami mięśniowymi w kończynach dolnych. Występują zaburzenia sprawności ruchowej, mogą wystąpić nagłe porażenia mięśni kończyn dolnych. Mogą wystąpić problemy z oddychaniem i zaburzenia czucia. Dyskopatia lędźwiowa występuje najczęściej. Typowe objawy to uciążliwe mrowienie kończyn dolnych, dolegliwości bólowe nasilające się w trakcie chodzenia, mogą pojawić się problemy z niekontrolowanym oddawaniem moczu lub kału oraz zaburzenia czucia w okolicy krocza.

Leczenie dyskopatii

Nowoczesna diagnostyka dyskopatii opiera się na wynikach badań tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i jako pomocnicze badanie RTG. Leczenie dyskopatii uwarunkowane jest stopniem zaawansowania schorzenia. Wcześnie zdiagnozowanie w większości przypadków wymaga leczenia nieinwazyjnego. Wystarcza przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w połączeniu z fizjoterapią i odpowiednim zestawem ćwiczeń. W przypadku znikomej skuteczności leczenia zachowawczego we współczesnej medycynie stosuje się wiele szybkich i skutecznych małoinwazyjnych technik chirurgicznych, które są bezpieczniejsze od metod klasycznych. Nowoczesne metody z wykorzystaniem technik endoskopowych umożliwiają operacje bez naruszenia mięśni i więzadeł przykręgosłupowych z minimalną utratą krwi i mniejszymi dolegliwościami bólowymi.

Zobacz także: Fakty i mity o dyskopatii

Gdzie leczyć dyskopatię?

Leczenie warto powierzyć wysoko wykwalifikowanemu personelowi w renomowanych klinikach specjalizujących się w leczeniu schorzeń kręgosłupa i dysponujących odpowiednim sprzętem do wykonywania skomplikowanych zabiegów. Wymagania te spełnia na przykład klinika Carolina Medical Center w Warszawie specjalizująca się w leczeniu chorób kręgosłupa.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->