Anoreksja – diagnostyka

Problemy zaburzeń odżywiania to jedne z najczęściej spotykanych problemów, z którymi zmagają się młode dziewczyny w wieku szkolnym. Jednak nierzadko dotyczą także mężczyzn i kobiet w wieku dojrzałym. Jak rozpoznać rozpoczynające się problemy, które z czasem mogą przerodzić się w anoreksję?

Gdy jedzenie zaczyna przeszkadzać

Anoreksja to choroba zwana także zamiennie jadłowstrętem psychicznym, która istnieje w społeczeństwie od bardzo dawna. Polega przede wszystkim na ograniczaniu jedzenia, jak i bardzo silnej koncentracji względem ilości spożywanych posiłków, a także ich jakości. Wszystkie te zachowania mają na celu doprowadzenie do jak największego spadku masy ciała. Gdy choroba dotyka dojrzewającą osobę, jej głównym zamierzeniem jest nieprzybieranie na wadze w fazie wzrostu.

Jak wykryć anoreksję?

Chcąc uchronić swoje dziecko czy inną bliską Ci osobę przed jadłowstrętem psychicznym, warto przyjrzeć się jej codziennym zachowaniom. Podstawowe kryteria diagnostyczne w przypadku anoreksji to:

  • znaczna utrata wagi lub brak przybierania na wadze zwłaszcza w okresie wzrostu,
  • lęk związany z przybieraniem na wadze,
  • wszelkie zaburzenia wizerunku własnego ciała, a także brak jego akceptacji,
  • przekłamana wizja samego siebie, jako zbyt grubego,
  • brak trzech miesiączek z rzędu,
  • a także w wielu przypadkach wartość BMI poniżej 15.

Dodatkowe skutki anoreksji

Anoreksja niesie za sobą także wiele innych zmian, jakie dokonują się nie tylko w ciele, ale i psychice osoby chorującej. Przede wszystkim są to zmiany zachowania – nadmierna aktywność, wypracowane rytuały jedzeniowe, a także nadmierna kontrola posiłków, jak i nadwrażliwość na wsparcie osób trzecich. W wielu przypadkach anoreksji towarzyszy bulimia, czyli zaburzenie wywołujące wymioty oraz stosowanie dodatkowych środków przeczyszczających i moczopędnych. Jadłowstręt psychiczny nierzadko sprawia, że osoby chore zamykają się w sobie i na relacje z innymi, więcej czasu spędzają w domu. Warto wspomnieć także o wszelkich zmianach zdrowotnych, które wykrywalne są podczas wizyt lekarskich.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: