Życie z seksoholikiem

Seksoholizm stanowi uzależnienie, które wprowadza bardzo dużą dysfunkcję w życie osoby uzależnionej. Poza psychiką seksoholika najbardziej na tej chorobie cierpią relacje z innymi ludźmi, z którymi dana osoba podejmuje czynności seksualne. Bez wątpienia bardzo łatwo nakreślić scenariusz, w którym związek zostaje zniszczony przez zdradę wynikłą z uzależnienia partnera. Rzecz jasna takie sytuacje nie muszą się zdarzać, jednakże wymagają codziennej pracy zarówno osoby uzależnionej, jak i jej partnera, czy też partnerki. W świetle tych informacji trudno wyobrazić sobie życie z seksoholikiem. Czego wymaga? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.

Trudy codzienności

Sfera seksualna jest bardzo istotnym elementem każdego związku. Satysfakcjonujące życie seksualne ze stałym partnerem potrafi w bardzo dobry sposób wpływać na rozwój relacji, jednakże równie duży wpływ, lecz negatywny, może mieć brak satysfakcji ze współżycia z partnerem lub jego całkowity brak. W przypadku życia z seksoholikiem jest to szczególnie wymagające dla osoby zdrowej. Co oczywiste, w życiu z osobą uzależnioną od seksu powstaje bardzo duża dysproporcja popędu seksualnego. W tym przypadku kluczem do poprawnego funkcjonowania związku oraz wsparcia leczenia seksoholika z jego nałogu jest dogłębne zrozumienie sposobu działania tego uzależnienia. Zachowaniem, którego należy bezwzględnie unikać, jest zgoda na stosunek seksualny pomimo braku ochoty na branie w nim udziału. Prowadzi to do wytworzenia u osoby chorej kolejnych negatywnych wzorców zachowania.

Pomoc w leczeniu

Dla samego chorego bardzo dużą wartością jest możliwość uzyskania wsparcia płynącego ze strony drugiej osoby. Wyleczenie tego uzależnienia to proces niezwykle trudny, dlatego też pomoc partnera jest czymś nie do przecenienia. Jak wspomniano wcześniej, bardzo ważne jest w tej sytuacji poznanie przebiegu choroby, jej przyczyn oraz objawów. Pozwala to zdrowemu partnerowi na odpowiednie dostosowanie swojego zachowania i zrozumienie schematów działania uzależnionego.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: