Pielęgnowanie związku to trudna sztuka, która zwykle odbywa się metodą prób i błędów. Z jednej strony wstępując w relację z drugim człowiekiem, zaczynamy budować wspólny świat i rzeczywistość. Z drugiej strony uczymy się siebie nawzajem. Dajemy, ale także wymagamy. Czego można wymagać, a czego nie powinniśmy oczekiwać od naszego partnera?
W zdrowej relacji pomiędzy mężczyzną a kobietą istotne są odrębne przestrzenie każdego z nich. Związek nie może prowadzić do ograniczenia kontaktu z naszymi znajomymi, przyjaciółmi. Rozpoczynając wspólne życie z drugą połówką, nie powinniśmy być zmuszani do rezygnacji z własnych zainteresowań, pasji. Nie można oczekiwać od drugiej strony, żeby ta porzuciła swoje zainteresowania na rzecz czasu spędzanego we dwoje.
Swoboda w związku drogą do szczęścia
Partner to nie nasza własność. Jeżeli będzie się czuł ograniczany, zniewolony, szanse na to, że związek przetrwa, będą malały. Pamiętajmy, że każdy z nas musi czuć się w związku szczęśliwym. Nie tylko miłość nas uskrzydla. Pozwólmy korzystać ukochanej osobie z życia w sposób, który to jej najbardziej odpowiada. Wykażmy się tolerancją i zrozumieniem. Dzięki temu będziemy cieszyć się jej szacunkiem.
Wzajemna akceptacja
Nie wszystkie pasje i zainteresowania trzeba w związku podzielać. Jeżeli ty uwielbiasz codzienne bieganie, a twój partner za tego rodzaju aktywnością nie przepada, nie wymuszaj na nim, by się do ciebie przyłączył. W związku musimy się czuć dobrze, swobodnie, komfortowo. Jeżeli będziemy zmuszać partnera do robienia rzeczy, których nie chce robić, możemy sprawić, że będzie po prostu nieszczęśliwy.
Solidna więź dwojga ludzi opiera się na wzajemnej akceptacji naszych słabości, wad. Nie napierajmy na naszego partnera, by się zmienił. Jeżeli pewne zmiany w jego postępowaniu, zachowaniu są konieczne, powinny nastąpić naturalnie, mimowolnie.
Lista rzeczy, których nie należy wymagać od drugiej połówki, jest długa. Jednak pamiętajmy, że my także musimy czuć się w danej relacji dobrze. Jeżeli coś nam nie pasuje, powinniśmy to komunikować. Mamy prawo oczekiwać, że druga strona weźmie pod uwagę nasze potrzeby i oczekiwania.