Zdrowie psychiczne a aktywność fizyczna

Wiele osób rezygnuje z ćwiczeń lub jakiejkolwiek formy ruchu, tłumacząc się zmęczeniem czy też brakiem nastroju. Działanie jest odkładane na później, kiedy to poczują się lepiej. Jednak rzadko kiedy można mówić o jakiejkolwiek poprawie, jeśli nie robi się nic. Aby poczuć się dobrze, warto zacząć być aktywnym już dziś. To naprawdę działa!

Ćwiczenia i ruch w trosce o dobre samopoczucie

W głównej mierze podejmowanie aktywności fizycznej kojarzy się z chęcią poprawy kondycji, zrzuceniem zbędnych kilogramów lub też rzeźbieniem sylwetki. Zapomina się jednak o tym, że podczas treningu czy nawet spaceru pracuje się na dobre samopoczucie – dba o zdrowie psychiczne, co potwierdzają liczne badania.

Stany emocjonalne nie trwają zbyt długo. Aby je wywołać, potrzebne są bodźce. Dlatego też naukowcy dokonują ich pomiarów przed podjęciem działania lub po zakończeniu aktywności fizycznej. Następnie psycholodzy wprowadzają wyniki do specjalnych kwestionariuszy, które jednoznacznie potwierdzają teorię, że ruch to zdrowie (również psychiczne).

 

Aktywni w walce z nerwicą i depresją

Według badań nawet jednorazowe podjęcie aktywności fizycznej np. ćwiczenia relaksacyjne lub joga pozytywnie wpływają na stan psychiczny. W wielu przypadkach dochodzi do obniżenia poziomu odczuwanego lęku związanego z krótkotrwałym niepokojem. Stan ukojenia może trwać nawet kilka godzin i będzie on dość widoczny w przypadku osób borykających się z zaburzeniami lękowymi o zróżnicowanym podłożu.

Ruch okazuje się również pomocny w walce z depresją – odczuwanym smutkiem i przygnębieniem. Spacer czy też taniec przynoszą poprawę stanu psychicznego chorych bez względu na ich płeć, wiek czy stopień zaawansowania choroby.

Aktywność fizyczna (podejmowana systematycznie) dodaje nowej energii – eliminuje zmęczenie, znużenie, ospałość. Staje się ona motywacją do kolejnych działań, które zapewniają poczucie zadowolenia, spełnienia – szczęścia. Ruch, ćwiczenia, treningi ładują wewnętrzne baterie i wywołują uśmiech na twarzy.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: