Żona alkoholika – jak powinna postępować i gdzie szukać pomocy?

Choroba alkoholowa nie jest wyłącznie problemem osoby uzależnionej. Nie da się ukryć, że konsekwencje alkoholizmu w mniejszym lub większym stopniu ponosi najbliższa rodzina. Życie z alkoholikiem jest źródłem cierpienia i wielu przykrych doświadczeń, niejednokrotnie rzutujących na całe przyszłe życie. Jeśli jesteś żoną alkoholika, sprawdź, jak zrozumieć partnera, a także, jak postępować w sytuacji, kiedy nie chce podjąć leczenia.

Spis treści

Mąż alkoholik – czy można i da się go zrozumieć?

Na początku trzeba zdać sobie sprawę, że alkoholizm jest chorobą, która nieleczona może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a w skrajnym przypadku nawet do śmierci. Osoba uzależniona od napojów wysokoprocentowych niszczy swoje życie psychiczne i fizyczne, zatruwa organizm toksynami, rujnuje zdolność do pracy, a także rozbija rodzinę. Żony alkoholików, które nie mają problemu z alkoholem, często nie są w stanie zrozumieć partnera, z którym żyją pod jednym dachem. Tymczasem, chcąc pomóc współmałżonkowi, bardzo ważne jest, aby poznać motywy jego postępowania i rozszyfrować sposób myślenia. Na pewno warto wiedzieć, że osoba uzależniona zwykle ma jeden cel, którym jest zdobycie alkoholu i spożycie go. Wszystkie inne aspekty takie jak życie rodzinne, praca, dzieci, schodzą więc na dalszy plan. Żona alkoholika może mieć pretensje, że mąż jej nie kocha, że nie walczy o ich związek. Jest to związane głównie z potrzebą napicia się, która jest silniejsza niż wszystko inne.

Jak postępować, kiedy mąż pije?

Przede wszystkim trwając w związku z osobą uzależnioną, należy przestać traktować ją pobłażliwie. Żony alkoholików bardzo często osłaniają swoich mężów, chowają przed nimi butelki z alkoholem, usprawiedliwiają nieobecności w pracy. Zachowania te tak naprawdę do niczego nie prowadzą, jedynie pogłębiając problem. Jeśli nie wiesz, jak postępować jako żona alkoholika, poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które możesz podjąć w walce o zdrowie i życie partnera:

  • znajdź odpowiedni czas na rozmowę – najlepiej spróbować podjąć konwersację niedługo po tym, jak zaistniał problem. Im dłużej będziesz zwlekać ze szczerym dialogiem, tym silniej możesz odczuwać skutki nałogu partnera;
  • uświadom mu konsekwencje – w trakcie rozmowy powiedz współmałżonkowi nie tylko o szkodach na zdrowiu fizycznym czy psychicznym. Postaraj się też uświadomić mu działania, które podejmiesz, jeśli on nie uda się na specjalistyczną terapię;
  • zasięgnij porady rodziny lub przyjaciela – jeżeli mąż uparcie odmawia pomocy, możesz skontaktować się z bliskim przyjacielem lub z kimś z rodziny, kto pomoże Ci w przekonaniu go do podjęcia leczenia;
  • sprawdź, gdzie możesz uzyskać pomoc – zbierz informacje o poradniach odwykowych oraz ośrodkach zajmujących się leczeniem alkoholizmu w najbliższej okolicy. Okaż partnerowi wsparcie i zaproponuj, że razem z nim możesz wybrać się na pierwsze spotkanie,;
  • zadbaj o siebie – zastanawiając się, jak postępować z alkoholikiem, nie zapominaj o sobie. Przestań się obwiniać, nie bierz na siebie odpowiedzialności za jego nałóg oraz pielęgnuj dobre relacje z innymi.

Samotność żony alkoholika – jak sobie z nią radzić?

Codzienne życie z alkoholikiem nie jest łatwe, zwłaszcza że w tego typu związkach żona zazwyczaj nie może liczyć na oparcie i zrozumienie ze strony partnera. W obrazie takiej relacji wyraźnie można dostrzec wiele deficytów, które powodują, że prędzej czy później, każdy z partnerów wpada w pułapkę samotności. Podczas gdy alkoholik izoluje się od rodziny i społeczeństwa, współmałżonka może szukać pomocy u znajomych, przyjaciół, a także w specjalistycznych ośrodkach prowadzących terapie dla osób uzależnionych od alkoholu.

Podsumowanie

Nie jest łatwo zrozumieć nałogowca, a tym bardziej trwać z nim w związku pod jednym dachem. Żona alkoholika zwykle jest gotowa do niesienia pomocy, jednak partner nie zawsze chce ją przyjąć. Jeśli mąż nie widzi problemu w swoim piciu, wówczas na pewno nie należy cierpliwie czekać. W takiej sytuacji liczy się każda próba podjęcia przerwania ciągu, która pozwoli uświadomić alkoholikowi, że jest poważnie chory i musi się leczyć.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 2.4 / 5. Vote count: 14

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->