Zioła w domowym ogródku

Zakładając ogród, warto przeznaczyć miejsce na posadzenie ziół. Zioła to rośliny bardzo łatwe w uprawie, dlatego można je zasadzić praktycznie w każdym ogrodzie. Zachwycą swoim zapachem, a od ogrodnika wymagają jedynie regularnego odchwaszczania i podlewana. Co powinna wiedzieć osoba rozpoczynająca swoją przygodę z uprawą ziół?  

Spis treści

Odpowiednie miejsce

Zioła najlepiej posadzić niedaleko domu, tak by łatwo było się do nich dostać, na przykład podczas gotowania posiłków. Większość ziół nie jest wymagająca, dlatego urośnie w każdej ziemi ogródkowej. Przed posadzeniem ziół, glebę należy przekopać i odchwaścić, można także użyć nawozu. Zioła wymagają jednak dostępu do słońca, dlatego należy posadzić je w miejscu dobrze nasłonecznionym. Można je kupić w postaci nasion lub rozsady. Chcąc uprawiać kilka gatunków ziół, najlepiej zasadzić każdy z nich w odrębnym rzędzie, co znacznie ułatwi późniejszą pielęgnację. Zioła, które mocno się rozrastają, takie jak mięta czy oregano, najlepiej posadzić z dala od roślin wolniej rosnących, czyli bazylii, rozmarynu i majeranku.

Podstawa każdego ogrodnika

Decydując się na uprawę ziół w ogrodzie, przede wszystkim powinniśmy kierować się naszymi upodobaniami. Rozpoczynając przygodę z sadzeniem ziół, najczęściej wybieramy miętę, bazylię, melisę lub tymianek, czyli te, które są jednymi z najpopularniejszych ziół wykorzystywanych w kuchni.

 

Zioła jednoroczne i wieloletnie

W swoim ogródku możesz zasadzić rośliny jednoroczne, które nie przetrwają zimy, oraz wieloletnie, które każdego roku będą rosły w tym samym miejscu. Ziołami jednorocznymi są bazylia, koper, majeranek, rumianek, rzeżucha, cząber czy kolendra, a wieloletnimi lawenda, mięta, rozmaryn, szałwia, tymianek, szczypiorek, lubczyk i estragon.

Jeżeli nie mamy ogrodu

Zioła można zasadzić także w doniczce, która umieścimy na balkonie czy parapecie w dobrze oświetlonym miejscu. W tej sytuacji wystarczy przenieść je na zimę do wnętrza domu, na przykład do kuchni.

/li

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: