Z roku na rok problem spożywania alkoholu i stosowania środków odurzających wśród młodzieży jest coraz większy. Napoje alkoholowe wypijane są już przez nastolatków w wieku 13-15 lat. Prawie każdy nastolatek ma na swoim koncie pierwsze eksperymenty związane z próbowaniem piwa, wina czy innych mocniejszych trunków. Statystyki wskazują, że po alkohol w dalszym ciągu zdecydowanie częściej sięgają chłopcy.
Czym skutkuje nadużywanie alkoholu w młodym wieku?
Alkohol działa destrukcyjnie na organizm człowieka – wszyscy doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Jednak jeśli chodzi o młodzież, jego negatywne działanie jest jeszcze większe. Wynika to głównie z tego, że nastolatki nie mają doświadczenia w jego spożywaniu i nie zdają sobie sprawy z poważnych konsekwencji, które odbiją się na ich zdrowiu. Ponadto młody organizm dopiero dojrzewa, a alkohol może zaburzyć jego prawidłowy rozwój zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Do najważniejszych skutków wynikających ze spożywania alkoholu przez młodzież należą:
- zaburzenia funkcjonowania mózgu i jego wcześniejsze starzenie się,
- uszkodzenia wątroby,
- trudności z koncentracją i uczeniem się,
- agresywne zachowania,
- nadpobudliwość,
- obniżenie aktywności psychicznej,
- zwiększone ryzyko wystąpienia choroby alkoholowej w przyszłości.
Dlaczego młodzież sięga po alkohol?
Głównym powodem jest chęć odprężenia się oraz nabranie śmiałości w nawiązywaniu nowych kontaktów z rówieśnikami. Spożywanie piwa lub wina według nastolatków sprawia, że wspólna zabawa jest jeszcze bardziej interesująca a impreza atrakcyjniejsza. Spożywanie alkoholu jest dla nich również równoznaczne z dorosłością. Może też wyrażać chęć buntu i łamanie obowiązujących zasad.
W Polsce problem spożywania alkoholu przez nastolatki nie maleje, a liczba młodych osób korzystających z różnego rodzaju używek stale rośnie. Próbą zmniejszenia tego zjawiska mogą być kampanie informacyjne przeprowadzane w szkołach, mające na celu uświadamianie młodzieży o szkodliwości picia napojów alkoholowych w młodym wieku.
Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA