Zaufaj sobie i uwierz we własne decyzje

Patrzysz z podziwem na innych, że zawsze podejmują trafne decyzje, a Ty ciągle błądzisz? Może za bardzo porównujesz się z osobami trzecimi w tym zakresie, a nie wsłuchujesz w siebie?

Dlaczego tak często boimy się uwierzyć w siebie i podejmowane przez nas decyzje? Wynika to z pewnych wewnętrznych blokad. To one ograniczają nasze zaufanie nas samych do … nas samych. Na co dzień często poddajemy się błędnemu myśleniu, że sobie z czymś nie damy rady, że się nie uda. Myśli przekuwamy na słowa, a słowa na czyny. I tak powstaje błędne koło.

Myśl o sobie pozytywnie

Najczęstszym powodem braku wiary we własne decyzje jest niskie poczucie wartości. Dotyka na co dzień wiele osób i przekłada się na różne obszary życia. Dlatego warto zacząć od pozytywnego myślenia o sobie samym. Nie porównujmy się do nich innych, gdyż zawsze dookoła nas znajdą się osoby, które są lepsze pod jakimś względem, a podejmowane przez nie decyzje zawsze są trafne (tak nam się przynajmniej wydaje). Na to bowiem wpływu nie mamy, a na swój własny los – z kolei tak. Możesz rozwijać i kształtować go poprzez podejmowanie różnego rodzaju wyzwań.

Nie szukaj potwierdzenia u innych

Wyznaczaj więc sobie nowe cele, które mogą być nawet małe, i zadaj sobie za każdym razem pytanie, czy wierzysz w to, że go osiągniesz. Jeśli uważasz, że podjąłeś dobrą decyzję, możesz przystąpić do działania. Jeśli masz wątpliwości – wykorzyastaj czas, aby jeszcze raz przeanalizować sytuację. Gdy na liście argumentów „przeciw” pojawią się jakieś przeszkody, to nie rezygnuj od razu z działania, tylko zastanów się, czy można sobie jakoś poradzić z tymi kwestiami.

Nie szukaj potwierdzeń u innych. To Twoje decyzje i ich konsekwencje. Jeśli będzie nam zależeć tylko na tym, co powiedzą inni, to znaczy, że znowu nie ufamy sobie i nie wsłuchujemy się w siebie. Jakość naszego samopoczucia nie ma zależeć od opinii osób trzecich. Bo to w końcu my sami jesteśmy odpowiedzialni za swój los.

Nikt nam nie zagwarantuje, że każda życiowo podjęta decyzja będzie słuszna. Pewnie metodą prób i błędów nie raz będziemy żałować, że na coś się zdecydowaliśmy lub nie. Jednak tylko w ten sposób i słuchając tego, co czujemy, nauczymy się sami sterować własnym losem na różnych polach.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: