Terapia Gestalt należy do nurtu psychologii humanistycznej, która jest uważana za alternatywę dla behawioryzmu i psychoanalizy. Jak przebiega i jakie zmiany wprowadza w życie pacjentów?
Ogólnie informacje
Twórcą terapii Gestalt jest Frederik Salomon Perls. Podczas terapii pacjent, za pomocą dialogu prowadzonego z terapeutą, dokonuje wglądu w samego siebie i powoli uczy się rozpoznawać własne emocje. Terapeuta pełni jedynie rolę przewodnika, ponieważ to pacjent najlepiej wie, jak poradzić sobie z własnymi problemami. Dzięki temu może nauczyć się kierować swoim życiem przy pomocy własnych emocji, umysłu i ciała. Rozumiejąc własne potrzeby i uczucia, będzie w stanie odszukać elementy, które powodują dyskomfort, a następnie skutecznie je wyeliminować. Terapia ta może być prowadzona indywidualnie lub grupowo.
9 zaleceń Terapii Gestalt
1. Żyj teraz. Zajmuj się tym, co jest teraz, a nie przeszłością lub przyszłością.
2. Żyj tutaj. Dawaj sobie radę z tym, co obecne, a nie z tym, czego nie ma.
3. Przestań sobie coś wyobrażać. Doświadczaj tego, co realne.
4. Powstrzymaj niepotrzebne myślenie. Raczej smakuj i spostrzegaj.
5. Raczej wyrażaj, zamiast manipulować, wyjaśniać, oceniać, czy osądzać.
6. Poddawaj się nieprzyjemności i bólowi dokładnie tak samo, jak przyjemności. Nie ograniczaj swojej świadomości.
7. Nie akceptuj żadnego innego „muszę” i „powinienem” niż twoje własne.
8. Weź pełną odpowiedzialność za swoje czyny, uczucia i myśli.
9. Podaj się byciu takim, jaki jesteś.
Dzięki skupieniu się na własnych myślach, emocjach, człowiek zaczyna czuć odpowiedzialność za swoje życie i może zacząć je kontrolować. Takie możliwości daje Terapia Gestalt, w której terapeuta jako przewodnik pomaga rozwinąć swoim pacjentom osobowość.