Żyjąc w globalnej wiosce, nie można uniknąć używania sprzętu elektronicznego i Internetu. Czy gry komputerowe mają destrukcyjny wpływ na psychikę dziecka? Czy może przyczyniają się do jego rozwoju?
Wirtualna konwersacja nie zastąpi rozmowy w cztery oczy, emotikona nie wyrazi prawdziwych uczuć, a gry komputerowe nigdy nie zastąpią rzeczywistości. To ostatnie wywołuje dużo kontrowersji, ponieważ wielu rodziców uważa, że granie w gry komputerowe może mieć destrukcyjny wpływ na ich dzieci. Udowodniono jednak, że ta forma rozrywki doświadczana średnio godzinę dziennie, dobrze wpływa na refleks, orientację w przestrzeni, a także rozwój komunikacyjny, poznawanie języków obcych i umiejętność logicznego myślenia.
GAME OVER?
Polskie Towarzystwo Badania Gier w 2006 roku wyraziło swoje zdanie na konferencji dotyczącej problematyce oznaczeń gier komputerowych, że do programów szkolnych powinno wprowadzić godziny przygotowujące do udziału we współczesnej kulturze. To w dużym skrócie znaczy, że nie potrzebujemy totalnego zakazu grania w gry, ale odpowiedniego przystosowania do tej formy rozrywki.
Rola
W grze każdy jest bohaterem. Niezależnie od tego, czy jesteś wirtualną postacią zarabiającą simoleony, żeby wieść godne życie, czy Geraltem z Wiedźmina usuwającym potwory atakujące ludzi. Patrząc optymistycznie, można stwierdzić, że dobro znów pokonuje zło. W końcu nic nie dzieje się bez przyczyny prawda? Jeżeli uważasz, że dziecko może mieć problem z nadużywaniem komputera, najlepiej porozmawiaj z nim o tym szczerze. Poznaj jego punkt widzenia, a dowiesz się, dlaczego spędza tyle czasu przed komputerem.
Gdzie jest granica?
Gdy zadamy sobie pytanie, co jest lepsze: pozwalanie dziecku grać w gry komputerowe przez cały dzień czy całkowicie zabraniać mu używania komputera, to czy znajdziemy sensowną odpowiedź na to pytanie? Nie. Nie warto przyjmować skrajnych poglądów. Najlepszym rozwiązaniem w niemalże każdej formie rozrywki jest oczywiście zachowanie umiaru i równowagi. Zabranianie grania na komputerze dla samego zakazu mija się z celem i może sprawić dziecku krzywdę.