Poradnik: Życie w związku cz.1 – radzenie sobie z kryzysem

Każdy, nawet najsilniejszy związek musi w pewnym momencie zmierzyć się z kryzysem. Oznacza on zazwyczaj częste kłótnie, konflikty. Partnerzy nie są w stanie dogadać się w codziennych kwestiach. Podczas impasu dwoje ludzi oddala się od siebie. Brak jest miejsca na czułości, bliskość. Jednak postępując umiejętnie, czarne chmury można szybko zażegnać, umacniając jednocześnie związek dwojga kochających się ludzi.

By uporać się z kryzysem w związku, trzeba się z problemem przede wszystkim zmierzyć. Odsuwanie go od siebie z pewnością nie doprowadzi do niczego dobrego. Po pierwsze, pod żadnym pozorem nie należy szukać winnego zaistniałej sytuacji. Trzeba pogodzić się z myślą, że nie ma relacji perfekcyjnych i niemal każdy, kto jest z kimś związany, prędzej czy później będzie musiał stawić czoło trudnościom. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego chcemy związek uratować i nastawić się pozytywnie do procesu jego naprawy.

Czas spędzony we dwoje jako forma terapii

Niektórzy fachowcy polecają spędzie jakiegoś czasu w odosobnieniu jako sposób na zażegnanie silnych emocji. Rozglądanie się za sprzymierzeńcami przez każdą ze stron konfliktu nie jest wskazane. Znacznie więcej korzyści, niż korzystanie z porad osób trzecich, może przynieść czas spędzony tylko we dwoje. Szczera rozmowa, a w razie potrzeby wspólne milczenie, z reguły okazują się niezwykle owocne. Wsłuchujmy się w potrzeby partnera. Analizujmy to, co mówi, przyglądajmy się jego gestom, mowie ciała.

Wymiana krótkich notatek – poszukiwanie porozumienia

Skuteczną metodą może okazać się pisanie karteczek, które partnerzy wręczają sobie nawzajem przed pójściem spać. Na każdej z nich powinny znaleźć się trzy zdania rozpoczynające się od „dziękuję”, „proszę” oraz „przepraszam” i dotyczące tego, co działo się danego dnia. Notatki odkłada się w ustalone miejsce i nie należy o nich rozmawiać. Jest to prosta forma na wyrażenie skruchy, prośby oraz podziękowania, która może odnieść bardzo pozytywne skutki.

Nieocenione mogą okazać się spotkania ze specjalistą. Z pomocą doświadczonego psychoterapeuty znacznie łatwiej jest dojść do porozumienia, przepracowując pewne kwestie według wskazanych przez niego wskazówek.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->