Suplementy żelaza dla kobiet w ciąży – doradzamy jak wybrać

Odpowiednia podaż mikroelementów ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Żelazo jest jednym ze składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta w okresie ciąży i karmienia. Dlatego tak istotna jest odpowiednia dieta, a w uzasadnionych sytuacjach, suplementacja żelaza zalecona przez lekarza.

Spis treści

Niedobory żelaza w ciąży

Niedobory żelaza objawiają się przede wszystkim osłabieniem, zmęczeniem, które jest efektem niedokrwistości. Biorąc pod uwagę, że przyszłe mamy są szczególnie narażone na wystąpienie anemii, badania oraz kontrolowanie poziomu żelaza w organizmie nabierają szczególnego znaczenia. Nie trzeba oczywiście z góry zakładać, że ciąża zawsze wymaga suplementacji żelaza. W pierwszej kolejności należy zadbać o skomponowanie diety bogatej w tej składnik – dostarczają go m.in. chude mięso, pestki, orzechy, drożdże piwne, suszone morele, pokrzywa i natka pietruszki. Nie można jednak zapomnieć o tym, że organizm wchłania tylko część żelaza spożywanego w posiłkach (ok. 10-15%), stąd też konieczność monitorowania poziomu żelaza w ciąży.

Zapotrzebowanie na żelazo

Włączenie odpowiedniego preparatu powinno być zawsze zalecone przez lekarza i poprzedzone badaniami. Morfologia pozwoli określić poziom hemoglobiny, ilość krwinek czerwonych oraz objętość krwinki, warto także zbadać poziomu ferrytyny w surowicy ( rezerwa żelaza w organizmie). Systematyczna kontrola zapobiega objawom, które nie występują od razu w przypadku niedoborów żelaza. Najczęściej pojawiają się dopiero po wyczerpaniu się jego zapasów. Tymczasem żelazo ma kluczowe znaczenie dla procesów podziału komórek, przyczynia się do transportu tlenu do tkanek i stymuluje metabolizm energetyczny. W okresie ciąży żelazo jest jednym z elementów niezbędnych dla prawidłowego rozwoju płodu. Należy także pamiętać, że jest to taki czas w życiu kobiety, kiedy zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta, a odpowiednia podaż żelaza od początku ciąży redukuje ryzyko niedoborów w kolejnych trymestrach. Co ważne, zapotrzebowanie to kształtuje się różnie w przebiegu ciąży – przyjmuje się, że dla kobiety ważącej ok. 55 kg, dzienne zapotrzebowanie wynosi:

  • w I trymestrze 0,8 mg,
  • w II trymestrze 4-5 mg,
  • w III trymestrze powyżej 6 mg (w ostatnich 6-8 tygodniach nawet do 10 mg na dobę).

Warto wiedzieć, że równie ważne jest żelazo dla kobiet karmiących, a suplementacja jest bezpieczna w okresie laktacji. Przyjmuje się, że w przypadku naturalnego karmienia dzienne zapotrzebowanie wynosi 9 miligramów.

beautiful-young-1434863_1280.jpg

Jak wybrać żelazo dla kobiet w ciąży?

Dostępność suplementów sprawia, że kobiety mogą mieć problem z wyborem odpowiedniego preparatu. Dlatego istotna jest konsultacja lekarska oraz wiedza na temat specyfiki żelaza. Tym bardziej, że niektóre osoby zgłaszają objawy uboczne takie jak np. zaparcia czy nudności. Przede wszystkim suplement żelaza dla kobiet w ciąży może być preparatem złożonym, czyli w formie łączonej z innymi cennymi składnikami, np. z witaminami oraz innymi mikroelementami. W przypadku żelaza stosowanego w ciąży ważny będzie m.in. kwas foliowy. Kolejną istotną kwestią jest uwalnianie się pierwiastka, czyli stopniowe wchłanianie przez organizm, co zapobiega wspomnianym wcześniej problemom gastrycznym.

Żelazo Plus Potrójna Moc – bezpieczne i skuteczne

Wybór odpowiedniego suplementu wpływa na jego efektywność, wchłanianie i bezpieczeństwo stosowania. Żelazo Plus Potrójna Moc jest preparatem przebadanym klinicznie na kobietach w ciąży, pozytywnie opiniowanym i rekomendowanym przez pacjentki oraz lekarzy.
Bardzo istotną cechą jest stopniowe uwalnianie, które chroni przez uciążliwościami ze strony układu pokarmowego:

  • pierwsza warstwa uwalnia się godzinę po zażyciu i zawiera bisglicynian żelaza
  • druga warstwa, zawierająca mikrokapsułkowane żelazo fumaranowe, uwalnia się między 2 a 3 godziną po spożyciu
  • trzecia warstwa, która uwalnia się od 3 do 4 godzin po przyjęciu, dostarcza pidolan żelaza.

Warto również wiedzieć, że jest to preparat złożony, co oznacza, że każda warstwa zawiera kwas foliowy, beta-karoten, witaminę B12 i witaminę C, wzmacniające biodostępność żelaza. Ten wyjątkowy suplement żelaza dla kobiet w ciąży nie ma w swoim składzie glutenu i laktozy, może być spożywany przez wegan. Jest także odporny na kwasy żołądkowe, dzięki czemu nie ma nieprzyjemnego metalicznego posmaku, co na pewno docenią przyszłe mamy.

Jak bezpiecznie stosować suplement żelaza?

Z reguły zaleca się przyjmowanie suplementów żelaza na czczo albo pomiędzy posiłkami. Poprawia to znacznie wchłanianie tego pierwiastka. Należy zwracać uwagę na wystąpienie ewentualnych działań niepożądanych, takich jak nudności, wymioty, bóle brzucha, zaparcia, a także osłabienie czy reakcje skórne, i zgłaszać je lekarzowi prowadzącemu. Wybór bezpiecznego, sprawdzonego preparatu, szczególnie w przypadku żelaza dla kobiet karmiących i w ciąży, zdecydowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia takich objawów. 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->