Każdy, kto uprawiał sport lub wykonywał zajęcia związane z dużym wysiłkiem fizycznym, chociaż raz w życiu zmagał się z bolesnymi i bardzo uciążliwymi zakwasami mięśni. Czym są zakwasy? Jak im zapobiegać? Jak łagodzić ich skutki? Sprawdźcie poniżej.
Spis treści
Czym są zakwasy?
Zakwasy to tylko potoczna nazwa dolegliwości fachowo określanej jako zespołu opóźnionego bólu mięśniowego. Ból pojawia się zwykle od 24 do 72 godzin po intensywnym wysiłku i ustępuje przeważnie po kilku dniach. W tym czasie zachodzi proces regeneracji, ale także wzmocnienia struktur mięśniowych.
Kwas mlekowy to mit?
Przyjęło się mówić, że ból mięśni wywołuje zalegający w nich po wysiłku kwas mlekowy. Nic bardziej mylnego. Kwas bardzo szybko zostaje wypłukany z mięśni przez krew, następnie zużywany jest przez wątrobę do przeróżnych procesów zachodzących w naszym organizmie. .
Przyczyny zakwasów
Skoro nie kwas mlekowy to co? Wśród badaczy przeważa hipoteza, że zakwasy to mikro urazy włókien mięśniowych, które mogą być spowodowane np. ich ponadprzeciętnym rozciąganiem, obciążeniem, ale także brakiem systematycznego treningu.
Jak unikać zakwasów?
- Rozgrzewaj przed treningiem – rozgrzane mięśnie są bardziej elastyczne.
- Porozciągaj się po treningu.
- Mierz siły na zamiary i stopniuj wysiłek. Zacznij od podstaw, z czasem wprowadzaj trudniejsze ćwiczenia.
- Ćwicz systematycznie.
Sposoby na zakwasy?
Jeśli powyższe metody zawiodły i doszło do zakwasów, istnieje kilka sposobów, które pomogą łagodzić ich uciążliwe skutki. Wskazany jest basen — według lekarzy kontynuowanie lekkich ćwiczeń jest jednym z najlepszych sposobów na bolące mięśnie. Wskazana jest wizyta w saunie lub solarium, jednak dopiero kilkanaście godzin po wysiłku. Ciepłe kąpiele, zimny prysznic lub prysznic naprzemienny, pozwalający poprawić ukrwienie organizmu. Ulgę mogą przynieść maści i leki, ciepłe kompresy oraz masaże. Zaleca się picie napojów izotonicznych oraz soków zwłaszcza wiśniowego i pomidorowego. Większość mężczyzn uważa, że nic tak nie pomaga na zakwasy, jak zimne piwo.