Seksoholizm – istotny problem czy chwilowa moda?

Seksoholizm jest kontrowersyjnym i często kwestionowanym zagadnieniem. Wielu lekarzy nie traktuje tej przypadłości jako chorobę, jednak problem istnieje już od wielu lat i może nieść za sobą wiele negatywnych skutków.

Erotomania, będąca innym określeniem seksoholizmu, bywa traktowana jako moda, mająca niewiele wspólnego z prawdziwymi uzależnieniami. Mimo to specjaliści są w stanie odnaleźć wiele patologicznych zachowań świadczących o występowaniu nałogu. Problem ten leży w psychice człowieka oraz sposobie, w jaki traktuje on tę czynność. Seks jest dla seksoholika nadrzędnym zachowaniem i traktuje je jako rozwiązanie problemów lub forma okazania uczuć drugiej osobie. Uznawanie seksu za odpowiedź na wszystko ma ogromne konsekwencje i powoduje trudności w nawiązywaniu relacji oraz w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami w życiu.

Osobowość erotomana

Osoba uzależniona od seksu bardzo często zmaga się z poważnymi problemami, takimi jak brak wiary w siebie i zaniżona samoocena. Seks traktuje jako ucieczkę od ludzi, możliwość odizolowania się od społeczeństwa, które, w jej oczach, traktuje ją jako wyrzutka. Swoje niepohamowane uzależnienie traktuje jako dowód na zboczenie oraz brak silnej woli. Poza tym przypadkiem istnieją jeszcze seksoholicy wyjątkowo pewni siebie i dumni ze swoich osiągnięć. Obydwa przypadki przedstawiają osoby nieszczęśliwe i osamotnione, które nie potrafią panować nad swoimi pragnieniami. Ponadto, seks przestaje być dla nich przyjemnością, a staje się konieczny do codziennego funkcjonowania.

Skąd ten problem?

Uzależnienie od seksu jest równie ważną kwestią co alkoholizm czy nałóg nikotynowy. Negatywne podejście do siebie oraz patologiczne zachowania powodują, że stworzenie zdrowej relacji z drugą osobą bywa niemożliwe. Brak wsparcia oraz samotność prowadzą do depresji, destrukcyjnych myśli i, w wielu przypadkach, do samobójstwa. Na podstawie statystyk zauważono silny związek pomiędzy seksoholizmem, a przykrymi doświadczeniami z dzieciństwa. W większości przypadków uzależnieni byli molestowani lub znęcano się nad nimi psychicznie. Problem ten ma więc podłoże w przeszłości i powinien być rozpatrywany pod kątem psychologicznym, a nie traktowany jako chwilowy trend.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->