Jakie są sposoby leczenia osób uzależnionych od seksu?

Uzależnienie od seksu jest przede wszystkim problemem związanym z ludzką psychiką, który w skrajnych przypadkach prowadzi uzależnione osoby nawet do konfliktów z prawem. Podstawą leczenia tego problemu jest przede wszystkim psychoterapia, ale czasem stosuje się również leczenie farmakologiczne.

Seksoholizm, a więc nadmierna fascynacja pornografią i samym seksem, ma przede wszystkim swoje podłoże w ludzkiej psychice. Naturalnie wysoka nadpobudliwość seksualna w dużej mierze związana jest również z uzależnieniem od hormonów szczęścia, a więc endorfin. Ponadprzeciętna satysfakcja z seksu zaczyna szybko uzależniać i skłaniać człowieka do przełamywania kolejnych barier erotycznych.

Seksoholizm leczony jest podobnie jak inne uzależnienia

Problem uzależnienia od seksu, pod kątem psychologicznym, nie różni się jednak specjalnie od wielu innych uzależnień. Z tego powodu podstawą leczenia jest tutaj zawsze psychoterapia, która może odbywać się zarówno w formie indywidualnej, jak i grupowej. Spotkania mają przede wszystkim na celu uczyć uzależnione od seksu osoby zasad poprawnych więzi międzyludzkich. Jednocześnie także psychoterapeuci starają się pokazywać zdrowe formy zaspokajania popędu seksualnego tak, aby osoby uzależnione nie robiły w żaden sposób krzywdy innym.

Farmakologia jest wykorzystywana w skrajnych przypadkach

Czasem do leczenia seksoholizmu stosuje się również farmakologię, ale jest to rozwiązanie mające na celu jedynie uspokoić osobę, której nadpobudliwość seksualna przybrała już niebezpieczny poziom. Dotyczy to więc przede wszystkim tych osób, które dopuściły się już przestępstw na tle seksualnym. Pacjentom podaje się między innymi naltrekson, który w większości przypadków pozwala uzależnionemu lepiej panować nad swoim popędem.

Na całym świecie działają grupy Anonimowych Erotomanów

Świadome i zmotywowane do leczenia osoby uzależnione od seksu mogą obecnie zapisywać się również do grup Anonimowych Erotomanów, które tworzą się na całym świecie od 1976 roku. Zasada funkcjonowania takich grup wygląda identycznie jak w przypadku spotkań osób uzależnionych od alkoholu czy narkotyków. Ludzie wzajemnie wspierają się w ograniczeniu popędu seksualnego, motywują, a do tego chwalą się swoim osiągnięciami na wspólnych spotkaniach.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 2.5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->