Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, jakie mogłyby być objawy współuzależnienia, gdyż wszystko zależy od tej osoby, która akurat znajduje się w szponach nałogu. Wiele jednak można powiedzieć o tym, co przyczynia się do problemów człowieka współuzależnionego.
Szereg konkretnych czynników sprawia, że współuzależniony staje się niemal niewolnikiem osoby, która wpadła w sidła nałogu. Jednym z nich jest miłość. Rodzina bardzo cierpi, kiedy jeden z jej członków dotknięty jest chorobą. Dzieci zaczynają wtedy sprawiać trudności w nauce, ponieważ są bardzo wrażliwe, alkoholizm lub narkomania sprawiają zaś, że czują, iż rodzic stał się obcy. Z kolei małżonek ma poczucie, że gdzieś zawiódł swojego partnera. Pośrednią przyczyną współuzależnienia jest także nadopiekuńczość. Osoba, która musi mierzyć się z nałogiem bliskiego, zaczyna wytwarzać u siebie mechanizmy kontrolowania otoczenia. Stara się w miarę możliwości panować nad sytuacją, przez co bywa wręcz natrętna. Inną przyczyną współuzależnienia jest, paradoksalnie, przemoc. Ten, który jest jej ofiarą, będzie trzymał się swojego oprawcy, choćby ze strachu.Jak objawia się współuzależnienie?
Współuzależniony jest żywicielem, na którym pasożytuje osoba dotknięta nałogiem. Choć brzmi to bardzo obrazowo, to jednak posłuży za najlepszy punkt odniesienia. Osoba taka będzie starała się za wszelką cenę ukryć kryzys dziejący się w jej domu, jednocześnie oddając choremu całą swoją energię. Można to zauważyć na podstawie tego, że jest chronicznie zmęczona, nieco bardziej nerwowa, na pytania o osobę uzależnioną zapewnia, że wszystko jest w należytym porządku, a gdy sytuacja wymknie się spod kontroli, kłamie i próbuje zmienić temat. Współuzależniony oszukuje się, że to stan przejściowy, wierzy w kolejne obietnice tego, który jest dotknięty nałogiem. Daje się wykorzystywać, a w konsekwencji sam bardzo cierpi emocjonalnie.
Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA