Od pewnego czasu cukinia cieszy się sporą popularnością wśród osób lubiących eksperymentować w kuchni. Tak też stała się podstawą do przyrządzania kremowych zup, a nawet alternatywą dla placków ziemniaczanych. Równie często gości na stołach w wersji faszerowanej. Teraz nadeszła pora, aby pojawiła się w pasztecie i to nie jako dodatek, ale jego główny składnik.
Komu zasmakuje pasztet z cukinii?
Szczególnie tym, którzy lubią otwierać się na nowe smaki oraz stosują dietę wegetariańską. To także propozycja dla wszystkich lubiących otaczać się aromatem świeżych ziół i przypraw. Z pewnością poniższą recepturę docenią osoby miłujące się w niecodziennych smakach, ale podchodzące oszczędnie do gotowania.
Jak przygotować pasztet z cukinii?
Po pierwsze zakupmy składniki. Będą to:
- 4 średniej wielkości cukinie (ok. 1-1,5 kg)
- 1 marchew i 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- oliwa z oliwek
- bułka tarta
- kasza manna
- przyprawy: pieprz, sól, oregano, kurkuma, papryka
- natka pietruszki
- 2-3 jajka
Po umyciu cukinie należy zetrzeć na tarce i dodać do nich cebulę – również startą. Do miski, w jakiej się znajdują, wsypujemy 1 łyżeczkę soli. Dzięki temu w ciągu ok. pół godziny cukinia puści sok. Należy go dokładnie odsączyć.
Przekładamy odsączone cukinie i cebulę do drugiej miski, do której dodajemy marchewkę – wcześniej startą na tarce. Wszystko dokładnie mieszamy ze sobą. Następnie dosypujemy 5 łyżek kaszy mannej, prawie całą szklankę bułki tartej, czosnek przeciśnięty przez praskę, przyprawy, natkę pietruszki oraz jajka. Znów wszystko dokładnie mieszamy, aby uzyskać w miarę gęstą konsystencję.
Kiedy mamy pewność, że masa wygląda jak powinna i smakuje dobrze, przekładamy ją do małej keksówki lub aluminiowej foremki. W tym czasie piekarnik powinien nagrzać się do temperatury 180 stopni Celsjusza. Wkładamy foremkę i czekamy 1 godzinę. Możemy przedłużyć czas pieczenia o 15 minut, jeśli chcemy, aby pasztet się zarumienił. Po wyjęciu z piekarnika, czekamy aż wystygnie, zanim zaczniemy go kroić.
/li