Dzisiaj chcemy naszym czytelnikom zaproponować pasztet z soczewicy. Podobnie jak niemal każdą inną potrawę, także i tę można przyrządzać na różne sposoby i jak zwykle, również w tym przypadku, wszystko zależy od osobistych preferencji smakowych i pomysłowości twórcy tego bezmięsnego smakołyku. My podamy tutaj podstawowe zasady sporządzania pasztetu z soczewicy.
Półprodukty i przyprawy do pasztetu z soczewicy
Do najczęściej, prócz oczywiście soczewicy, półproduktów stosowanych do wyrabiania naszego pasztetu należą: marchew, cebula, czosnek, pietruszka, żurawina, ryż, kasza jaglana lub gryczana, jajka, oliwa, bulion warzywny, bułka tarta, mąka ziemniaczana, mleko.
Wśród przypraw mogą tutaj się znaleźć: starty imbir, ostra papryka w proszku, słodka papryka, kurkuma, masło migdałowe lub orzechowe, curry, sól, pieprz, kminek, chili, oregano.
Jak widzimy lista półproduktów i przypraw mogących mieć zastosowanie do wyrobu pasztetu z soczewicy jest bardzo długa. Oczywiście każdy może stosować i dobrać dodatki i przyprawy według własnego smaku.
Przyrządzanie pasztetu z soczewicy
Metod przygotowania pasztetu z soczewicy mamy sporo, jednakże jest kilka podstawowych czynności, które najczęściej musimy tutaj wykonać. Oto one:
-
ugotować soczewicę w osolonej wodzie w ciągu około 15 minut, a później po odcedzeniu można ją zmiksować blenderem,
-
ugotować w zależności od tego, co wybierzemy: ryż, kaszę gryczaną, kaszę jaglaną oraz jajka,
-
marchewki i pietruszki zetrzeć na tarce i zagotować przez 10 minut najlepiej w bulionie warzywnym,
-
drobno pokroić cebulę i podsmażyć na oliwie, po czym dodać do niej odcedzone warzywa oraz przyprawy i wszystko dokładnie wymieszać,
-
gdy masa nieco ostygnie, dosypać do niej mąkę ziemniaczaną i tartą bułkę, po czym wszystko dokładnie wyrobić, a jeśli masa jest za gęsta to dodać mleko,
-
wysmarować formę do pieczenia (najlepiej keksówkę) olejem i wysypać tartą bułką,
-
przełożyć masę do formy i piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez 60 minut.
Pasztet możemy podać na zimno lub ciepło, w jednym większym kawałku jako osobną potrawę lub w plastrach na kanapkach.
/S. J.