Poradnik: Życie w związku cz.2 – relacje z teściami

Życie w związku wiąże się z koniecznością budowania dobrych relacji z rodziną partnera. Do trudniejszych nierzadko należą te z teściami. Warto pielęgnować dobre stosunki z rodzicami partnera, jeżeli zależy nam na dobrej atmosferze podczas spotkań, uroczystości rodzinnych, świąt. Jak należy postępować, by stworzyć szczerą, przyjazną więź z teściami?

Po pierwsze, miejmy na uwadze, że każdy jest inny i ma swoje przyzwyczajenia. Nikt nie jest idealny. Dlatego z teściami trzeba po prostu wejść w otwarty dialog i nie bać się negocjować. Nie oczekujmy, że teść czy teściowa domyślą się o co nam chodzi. Raczej powinniśmy dokładać starań, aby dążyć do otwartości w relacjach. Po drugie, zadbajmy o to, by różnice zdań nie prowadziły do konfliktów. Zrezygnujmy z krytykowania, postawmy na uprzejmości i zwroty grzecznościowe. Oczywiście mowa o sytuacji, w której także teściowie wykazują chęć stworzenia więzi opartej na szacunku i zaufaniu.

Otwartość w relacjach z teściami

Relacje z teściami z pewnością poprawi nasza gościnność. Warto zapraszać rodziców partnera do siebie. Dzięki temu poczują się ważni, potrzebni. Nie warto już na samym początku ulegać stereotypom i zakładać, że teściowie są wścibscy, ciekawscy. Sprawmy, by rodzice męża czy żony czuli się u nas jak u siebie w domu – to z pewnością będzie pozytywnie rzutować na kondycję więzi rodzinnych.

Wspólne spędzanie czasu – budowanie więzi z rodzicami partnera

Tworzenie dobrych, silnych relacji z rodzicami partnera wymaga czasu. Zaproponujmy teściom od czasu do czasu wspólne wyjście, wyjazd, spotkanie. Chodzi o to, by lepiej się poznać, przyzwyczaić się do siebie.

Zdarza się i tak, że teściowie nazbyt ingerują w nasze życie, np. krytykując to, w jaki sposób wychowujemy dzieci. Rozwiązaniem sytuacji trudnej lepiej najpierw poprosić partnera, by ten spróbował załagodzić sytuację. Bezpośrednia konfrontacja z teściową czy teściem w takich okolicznościach może doprowadzić do niepotrzebnej kłótni. Z drugiej strony nie nastawiajmy się negatywnie do każdej porady teścia lub teściowej, traktując ją jak krytykę. Niejednokrotnie wsparcie rodziców naszego partnera może okazać się bardzo przydatne i pomocne.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->