Pierwsze kroki fotografa

Upowszechnienie dostępu do sieci oraz portalów społecznościowych przyczyniło się do wzrostu zainteresowania fotografią. Dziś niemalże każdy konsument poszukujący telefonu, zwraca uwagę na jakość aparatu fotograficznego. Trudno dziś znaleźć osobę, która nie fotografuję.

Trudne początki

Jak to często bywa, często w szczególności na początku pojawiają się trudności i wątpliwości. Przesiadka ze smartfonu, który dotąd robił wszystko za nas, będzie szokiem. Aparaty z wyższej półki wymagają znajomości kilku podstawowych terminów. Na początku warto zorientować się, czym jest i jak działa przysłona, jak wpływa na zdjęcie czas otwarcia migawki, a także jaka czułość matrycy będzie odpowiednia do uzyskania oczekiwanych efektów fotografowania.

 

Warunki też są ważne

Najlepszy sprzęt fotograficzny nie pomoże, jeżeli efekt końcowy zniweczą warunki zewnętrzne, np. pogoda. Często to właśnie światło, położenie słońca względem fotografowanego obiektu ma ogromne znaczenie. Oczywiście zależne jest też to od pomysłu na zdjęcie. Wykonując zdjęcia w zamkniętym pomieszczeniu musimy zadbać o rozproszone oświetlenie, najlepiej białe.

Budowanie kadru

Wiedząc już wiele w temacie kwestii technicznych, a także potrafiąc dobrać światło do efektów, które chcesz uzyskać, możesz skupić się na budowie kadru. Odpowiednie wyeksponowanie osoby, rzeczy, krajobrazu pozwoli skupić uwagę na elemencie, który jest najważniejszy. Tutaj niemałe znaczenie ma też rodzaj matrycy – popularna i niskobudżetowa APS-C jest znacznie mniejsza od tej z pełnoklatkowego aparatu. Oznacza to węższe kadry niż te uzyskane przy pomocy aparatów obsługujących pełną klatkę. Dobór sprzętu jest już jednak kwestią indywidualną, którą należy zainteresować się dopiero po przyswojeniu podstawowej wiedzy i wybraniu rodzaju zdjęć, które chce się robić, aby wybrać sprzęt spełniający określone funkcje.

/M. S.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->