Przygnębienie niezależne od czynników zewnętrznych, ciągłe poczucie zmęczenia, zaburzenia nastroju oraz emocji – oto niektóre z symptomów depresji, jakie możemy rozpoznawać u siebie raz innych. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że depresja przybiera inny wygląd u każdego człowieka, dlatego tak trudno ostatecznie zweryfikować ją i podjąć leczenie. Od czego zacząć?
Więcej niż smutek
Depresja to coś głębszego niż smutek. jest to takie uczucie, które oznacza całkowitą stratę zainteresowań oraz radości z wykonywania dotychczas najbardziej relaksujących i ukochanych czynności. Chory na depresję może czuć się tak jakby wszystko wokół było zwolnione. Nie kontroluje tego upływającego czasu, za to może mieć dodatkowe problemy z koncentracją. Niejednokrotnie cierpi na zaburzone postrzeganie samego siebie. Patrzy na świat w czarnych barwach, nie planuje przyszłości, a przeszłość go przytłacza.
Dlaczego?
Gdzie szukać powodu występowania depresji? Przede wszystkim to zaburzenia biologiczne, ale mogą istnieć także przyczyny psychologiczne czy organiczne. Depresja wynikająca z zaburzeń biologicznych polega na zaburzeniach w serotoninie czy innych neuroprzekaźnikach. Może mieć jednak również podłoże genetyczne. Niejednokrotnie jest wynikiem głęboko stresujących sytuacji, takich jak śmierć czy rozwód. Może być jednak spowodowana chorobami.
Leczenie
Najważniejsza jest skuteczna diagnoza. Następnie konieczna jest pomoc specjalisty, który będzie w stanie rozpocząć terapię lekami przeciwdepresyjnymi. To dzięki nim dopiero można pozbyć się uczucia przytłoczenia.