Objawy niewyspania i jego wpływ na zdrowie

Czy zdarzyło ci się „zarwać” nockę? Zapewne tak, zapewne nieraz. Czy jest to korzystne dla zdrowia? Kiedy zdarza się rzadko, nie. Kiedy jednak przeradza się w chroniczne niewyspanie, pojawiają się kłopoty zdrowotne, które mogą stanowić ogromny problem!

 

Sen jest potrzebny każdemu człowiekowi. W jego czasie dochodzi do regeneracji organizmu, uporządkowania myśli, nierzadko mówi się również o tym, że jest on najlepszym lekarstwem. To właśnie wtedy najwydajniej pracuje nasza wątroba. Odmawianie sobie dobrego snu prowadzi do różnych, czasem nawet bardzo złowrogich skutków.

Spis treści

Możesz umrzeć

Człowiek, który nie śpi więcej niż siedemdziesiąt dwie godziny, narażony jest na zapaść. Z kolei ten, który nie spał czterdzieści osiem godzin, znajduje się w stanie przypominającym posiadanie 1,5 promila alkoholu we krwi – to oznacza, że wsiadanie za kierownicę jest absolutnie wykluczone – może skończyć się śmiercią!

Możesz przytyć

Naukowcy dowiedli, że osoba, która mniej śpi, więcej je. Związane jest z tym że organizm potrzebuje energii, a skoro nie może dostać jej w naturalny sposób, stara się ją nadrobić poprzez spożywanie posiłków.

Możesz się przeziębić

Odporność osoby, która śpi krócej niż pięć godzin, znacznie się zmniejsza. Jeśli często zapadamy na różnego rodzaju choroby, zastanówmy się, czy na pewno się wyspaliśmy.

Możesz się… przewrócić

Brak snu sprawia, że człowiek ma poczucie derealizacji. To przydarza się alkoholikom, których rytm dobowy jest nieregularny – kręci im się w głowie i odnoszą wrażenie, że wszystko robią w spowolnionym tempie. Niewyspany człowiek może nawet zemdleć.

Możesz „zapomnieć głowy”

Jeśli noc nie była udana, na następny dzień można zacząć zapominać podstawowych rzeczy – tego, gdzie położyło się klucze, zamknęło dom czy nawet… odwiozło dziecko do przedszkola.

Dodatkowo niewyspanie niekorzystnie wpływa na ciśnienie tętnicze, pojawiają się mikro urazy neurologiczne, skraca się również… życie. Łatwiej również zapaść na zaburzenia psychiczne, dlatego czasem lepiej zostawić wszystko i iść spać wcześniej!

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 2 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: