Grupa ryzyka uzależnienie od alkoholu – czy się do niej zaliczasz?

Uzależnienie od alkoholu to jedno z najczęściej występujących w społeczeństwie uzależnień. Co ważne, dotyczy ono już nie tylko dorosłych, ale i nierzadko młodzież, która nie radząc sobie z rzeczywistością, sięga po trunek wysokoprocentowy. Podatnych jest wielu – kto przede wszystkim należy do grupy ryzyka?

Środowisko

Uzależnienie od alkoholu nie zawsze bierze się z niemożności radzenia sobie z problemami. Nierzadko ma swoje podłoże w środowisku, w jakim aktualnie się znajdujesz. Mogą to być zarówno znajomi ze szkoły, którzy nie wyobrażają sobie imprezy bez alkoholu, ale także i rodzice, którzy nie stronią od alkoholu. Przebywając i widując alkoholu na każdym kroku, wzrasta ryzyko, że i Ty sięgniesz po alkohol, częściej niż byś chciał. W wielu przypadkach, w których w rodzinie występowało uzależnienie od alkoholu, występuje podatność genetyczna.

Dorosłość to odpowiedzialność

Alkoholizm to choroba, która nie wymaga wcale rodzinnej historii czy uwarunkowań genetycznych. Chcąc uniknąć najgorszego, powinieneś stronić od alkoholu jeszcze przed pełnoletniością. Prócz tego, że jest to nielegalne, to jest także udowodnione naukowo, że osoby w fazie wzrostu są bardziej podatne na wszelkie uzależnienia, w tym także i od alkoholu. Warto jednak zaznaczyć, że osiągnięcie pełnoletności nie stanowi ochrony przed uzależnieniem – dorośli powinni ograniczać alkohol, zwłaszcza w sytuacjach stresowych, kiedy daje on ukojenie i pozwala dać upust emocjom.

Problemy natury psychicznej

Do podwyższonej grupy ryzyka z pewnością należą także osoby zmagające się z problemami psychicznymi – depresją, nerwicą, a także wieloma innymi. Tego typu osoby są znacznie bardziej podatne na działanie substancji aktywnych zawartych w alkoholu niż osoby o unormowanym życiu i sytuacji psychicznej. Świetnym rozwiązaniem, które pomoże uniknąć choroby alkoholowej, jest rozmowa ze specjalistą – terapia może pomóc uzmysłowić sobie ryzyko, które wiąże się z sięganiem po alkohol, a także pomóc w walce z uzależnieniem, o ile już ono wystąpiło.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: