2Kminek zwyczajny to roślina, z którą w Polsce można się zetknąć przede wszystkim na przydrożach, pastwiskach i łąkach. Ze względu na swoje cenne właściwości, ziarna kminku w swojej apteczce powinny mieć między innymi osoby, które zmagają się z problemami trawiennymi. Dowiedz się więcej, dlaczego kminek pomaga w trawieniu i jakimi jeszcze właściwościami leczniczymi może się poszczycić.
Kminek – najbardziej aromatyczna przyprawa na świecie
Czy wiesz, że kminek jest jedną z najstarszych roślin leczniczych znanych w starożytnej Grecji i Rzymie? Niegdyś przyprawa ta była postrzegana jako czarodziejskie ziele, która odstraszała złe duchy i stanowiła składnik miłosnych napojów. W Polsce kminek również był znany – poza tym, że był stosowany w kuchni, dodawało się go do kosmetyków takich jak mydła oraz kremy.
Jakie właściwości ma kminek?
Owoce kminku stanowią cenne źródło olejków eterycznych, soli mineralnych, tłuszczów, białek, flawonoidów, żywic oraz cukrów prostych. Ten unikatowy skład jest odpowiedzialny za korzyści, jakie niesie ze sobą spożywanie tej przyprawy. Najważniejsze właściwości kminku to:
- działa rozkurczowe i wiatropędne,
- pobudza wydzielania soków żołądkowych, żółci i moczu,
- polepsza trawienie i wspomaga apetyt,
- ułatwia przyswajanie składników odżywczych,
- działa spazmolitycznie na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego,
- przeciwdziała rozwojowi dermatofitów i grzybów pleśniowych.
Dzięki zawartości żelaza kminek bardzo dobrze poprawia metabolizm. Dietetycy zalecają, aby przyprawę tę dodawać w szczególności do potraw, które mogą znacznie obciążać układ trawienny. Ponadto ziarna kminku mogą być sprzymierzeńcem w walce z miażdżycą, zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory i wspomagać leczenie chorób górnych dróg oddechowych.
/jk