Na czym polegają ujemne kalorie i w jakich produktach można je znaleźć?

24Wraz z coraz dłuższymi dniami wielu z nas miewa myśli dotyczące zrzucenia nagromadzonych w okresie jesienno-zimowym kilogramów. Wiosna i lato to pory roku, w czasie których najlepiej się odchudzać, ponieważ zawsze jest dostęp do świeżych owoców i warzyw. Jedną z diet, w której te produkty odgrywają podstawową rolę, jest dieta ujemnych kalorii. Na czym polega i ile można na niej schudnąć? 

Czym są ujemne kalorie? 

Określenie ujemna kaloria dotyczy tych produktów, które zawierają mniej kalorii, niż organizm potrzebuje na ich strawienie i przyswojenie, co przyczynia się do powstania ujemnego bilansu kalorycznego. Przykładowo, spożywając produkt dostarczający organizmowi 10 kcal, którego strawienie zużywa 50 kcal, 40 kcal musi pobrać z tkanki tłuszczowej, doprowadzając do redukcji masy ciała.

Sprzymierzeńcy pięknej sylwetki

Dieta ujemnych kalorii trwa dwa tygodnie i można w jej trakcie schudnąć nawet 6 kilogramów. Ponieważ największą grupę produktów, które mają ujemne kalorie stanowią owoce i warzywa, jest idealna do stosowania wiosną i latem. Sprzymierzeńcami w walce o piękną sylwetkę są niskokaloryczne produkty bogate w błonnik i wodę. W przypadku owoców należy zwrócić uwagę, by nie spożywać nadmiaru cukrów. Do produktów o ujemnych kaloriach zalicza się grejpfrut, który w 60% składa się z wody i ma zbawienny wpływ na metabolizm. Bogate w wodę i błonnik są także zielone warzywa, takie jak szpinak, sałata i jarmuż. W spalaniu tkanki tłuszczowej pomocna może się okazać papryczka chili, a ochotę na podjadanie świetnie zmniejszy seler naciowy. Innymi zalecanymi na tej diecie produktami są: pomidory, buraki, cebula, marchew, cukinia, jabłka, cytrusy, żurawina czy maliny.

 

Nie dla każdego 

Dieta ujemnych kalorii oparta jest na spożywaniu warzyw i owoców, które nie dostarczają organizmowi wszystkich składników odżywczych. Nie powinny jej stosować dzieci i młodzież, kobiety w ciąży i karmiące, osoby uprawiające sporty oraz mające problem z układem pokarmowym.

/om

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: