Kraj kwitnącej wiśni od lat uchodzi za jeden z tych, w których spokój to jedna z najważniejszych kwestii. To właśnie tam powstała filozofia Kaizen, która wprowadzona do codziennego życia, może znacznie polepszyć jego jakość i zmienić całkowicie myślenie o teraźniejszości. Czym jest i na czym polega filozofia życia pochodząca z odległej Japonii?
Krótka definicja
Kaizen to japoński wyraz opisujący filozofię spokoju. Dosłownie oznacza on poprawę, polepszenie czy też zmianę na lepsze. Wiele osób zamiennie nazywa Kaizen metodą małych kroków – filozofia polega na zmianie swojego życia poprzez wprowadzanie w życie małych modyfikacji, krok po kroku. Niezwykle ważną kwestią jest wprowadzenie 10 zasad, które będą warunkować życie.
- Problemy stwarzają możliwości.
- Pytaj 5 razy „Dlaczego?” (Metoda 5 why).
- Bierz pomysły od wszystkich.
- Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia.
- Odrzucaj ustalony stan rzeczy.
- Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, są zbędne.
- Wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te idealne.
- Użyj sprytu zamiast pieniędzy.
- Pomyłki koryguj na bieżąco.
- Ulepszanie nie ma końca.
Zastosowanie zawsze i wszędzie
Domeną ludzką jest przekładanie wszystkiego na inny dzień, miesiąc, a także zmiana codziennych przyzwyczajeń, na rzecz mniej istotnych kwestii. Filozofia Kaizen ma na celu polepszenie i kontrolowanie zachowań w każdym zakresie. Japońska metoda z powodzeniem może być wykorzystywana w celu nauki gry na gitarze, a także w uporządkowaniu pracy czy też robieniu porządków w domu. W Keizen nie liczy się jednorazowe wykonanie planu na 100%, ale wykonywanie go małymi krokami przez dłuższy czas, jednocześnie utrwalając konkretne zachowania i polepszając swoje umiejętności i kompetencje każdego dnia. Przede wszystkim takie podejście zagwarantuje Ci postęp nie tylko jednego dnia, ale miesięczny, a nawet i roczny czy kilkuletni.
Kontrola na wysokim poziomie
Dzięki filozofii Kaizen wykształcasz w sobie umiejętność, jaką jest kontrola nad tym, co się dzieje. Codzienne działanie małymi krokami pozwala nauczyć się kontrolować każde, jedno zachowanie, a tym samym zyskujesz na pewności siebie i wykształcasz w sobie podnoszenie poprzeczki, a nie jej obniżanie.