Maliny na słodko i na słono

Maliny to owoce powszechnie w Polsce znane i cenione, z tego też powodu są one u nas uprawiane na licznych, bardzo dużych plantacjach przez wielu naszych rolników. Krzewy malin powszechnie występują także w stanie dzikim i często obecne są także w naszych ogrodach. Ich smaczne i pachnące owoce mogą być spożywane na surowo (i tak też najchętniej i najczęściej czynimy) oraz stanowią doskonały materiał na przetwory: można z nich robić dżemy, soki, syropy i konfitury. Z ich liści oraz suszu owocowego otrzymuje się doskonałą herbatę. Zarówno przetwory z malin, jak i ich świeże owoce to doskonały dodatek do różnego rodzaju słodkich wypieków, lodów, sałatek, a nawet i sosów, także tych pikantnych.

Słodkie przysmaki z malinami

Wykładając surowe maliny na wszelkiego rodzaju wypieki pokryte kremem lub jakąś inną masą, tworzymy nie tylko piękną ozdobę o intensywnej, przyciągającej wzrok, barwie, lecz także do zazwyczaj zawierającego spore ilości ciasta dodajemy sporą dawkę przyjemnego w smaku kwasku, który łamie monotonię słodkości. Mniej słodkie ciasta możemy równie dobrze potraktować odrobiną malinowego dżemu lub konfitury. Efektownie na wypiekach prezentują się maliny razem ze słodką śmietanką. Owoce te doskonale nadają się do ozdabiania tortów i serników oraz są doskonałym dodatkiem do lodów, kremów i galaretek, a także do naleśników i pierogów.

Maliny w sałatkach, sosach i napojach

Nuta malinowego smaku świetnie komponuje się z daniami mięsnymi takimi jak m.in. wątróbki, wieprzowina czy drób. Na tej samej patelni i oliwie, na której smażyliśmy mięso, przygotowujemy sos z malin, do których możemy dodać np. drobno posiekaną szalotkę, ocet balsamiczny, miód i czarny pieprz. Pikantne sosy malinowe, w tym także sos winegret oraz octy z macerowanych malin, to doskonały dodatek do owocowo-warzywnych sałatek. Maliny to również świetny składnik likierów, nalewek i win, a sok malinowy to coś, co lubią także amatorzy piwa. Sok oraz herbata z suszu malinowego to skuteczny środek przeciwgorączkowy, zwalczający infekcje i leczący niestrawności, zaparcia i biegunki.

/sm

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: