Magnez – jak wpływa na nasze zdrowie?

Niewiele składników diety ma większe znaczenie dla organizmu niż magnez. Jest to jeden z niezbędnych dla zdrowia minerałów. Niski poziom magnezu może zakłócić funkcjonowanie organizmu oraz zwiększyć ryzyko przewlekłych problemów zdrowotnych. Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób utrzymanie odpowiedniego poziomu magnezu wpływa korzystnie na zdrowie, sen oraz dobre samopoczucie psychiczne i dlaczego magnez w proszku jest znakomitym suplementem diety.

W jakich produktach można znaleźć magnez?

Magnez jest jednym z siedmiu niezbędnych makro-minerałów, których organizm ludzki potrzebuje w dużych ilościach. Nasze ciało nie wytwarza magnezu, więc musi on pochodzić ze źródeł zewnętrznych. Produkty, które są bogate w magnez to m.in.: ciemnozielone warzywa liściaste, nasiona i orzechy, w tym słonecznik, sezam, orzechy nerkowca i migdały, dynia, brokuły, rośliny strączkowe, nabiał, mięso, nieprzetworzone pełne ziarna i czekolada. Doskonałym sposobem na uzupełnianie tego składnika są suplementy, takie jak np. magnez w proszku. Charakteryzują się one łatwą przyswajalnością i nie zawierają zbędnych dodatków czy wypełniaczy.

Jak działa magnez?

Magnez odgrywa dużą rolę w organizmie człowieka, regulując i ułatwiając wiele podstawowych funkcji. Jedną z najważniejszych ról magnezu jest wspomaganie zdrowego funkcjonowania enzymów. Minerał ten bierze udział w ponad 300 różnych reakcjach enzymatycznych w komórkach organizmu. Ponadto odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu nam energii, reguluje transport wapnia, potasu i innych niezbędnych składników, wspomagając prawidłowe funkcjonowanie mięśni, nerwów oraz utrzymując rytm serca. Odpowiada również za regulowanie ciśnienia krwi i utrzymywanie poziomu glukozy we krwi. Wspomaga rozwój kości, zachowuje równowagę płynów w organizmie, ułatwia kontrolowanie reakcji organizmu na stres, a także poprawia jakość snu.

Kto narażony jest na niedobory magnezu?

Niedobór magnezu jest powszechny wśród dorosłych. Szacunki sugerują, że prawie połowa mężczyzn i kobiet nie dostarcza swojemu organizmowi wystarczającej ilości magnezu. Osoby starsze oraz kobiety są szczególnie podatne na niedobór tego składnika. To właśnie one powinny sięgać po suplementację z wykorzystaniem magnezu w proszku. Zaleca się ją także osobom uczącym się lub wykonującym pracę umysłową, ciężko pracującym fizycznie oraz będącym na diecie odchudzającej. Niedobór magnezu może objawiać się bólami głowy, rozdrażnieniem, osłabieniem, nadmiernym wypadaniem włosów, częstymi skurczami, a także drganiem powiek.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.4 / 5. Vote count: 9

-->