Leczenie uzależnień wg ajurwedy

Na świecie miliony osób walczą z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, leków czy destrukcyjnych zachowań. Rozstanie się z nałogiem, jest trudnym wyzwaniem. Zawsze trzeba mieć na uwadze to, że fizyczny odwyk to jedno, a drugi – znacznie trudniejszy – to psychiczny. I tu można spróbować leczenia według ajurwedy.

W zdecydowanie większym stopniu to w naszym umyśle problem ten jest tak mocno zakorzeniony, że pozbycie się go wymaga psychoterapii lub innej formy, dzięki której można z powrotem odzyskać kontrolę nad nałogiem i własnym życiem.

Nadmiar doshy

Według klasyfikacji ajurwedy uzależnienia to „zanieczyszczenie toksynami” – madatya. To właśnie stan lub objawy zażycia dużej dawki substancji zanieczyszczającej organizm. Zgodnie ze współczesną medycyną uzależnienie od używek dzieli się na cztery stopnie: ostre zatrucie, objawy po odstawieniu, uzależnienie i nadużywanie. Ostatnie dwa porównuje się do stanu madatya. Tę z kolei zgodnie z ajurwedą rozróżnia się w zależności od tego, której doshy jest w nadmiarze. Gdy jest to nadmiar Vata, pojawia się ból głowy, bezsenność, trudności z oddychaniem, halucynacje, pobudzenie, zmienny nastrój. Nadmiar Pitta przekłada się m.in. na pieczenie w żołądku, problemy gastrologiczne, gorączkę, zawroty głowy. Nadmiar Kapha powoduje senność, nudności, wymioty, letarg, ciężkość ciała. Nadmiar Tridosha to z kolei występowanie w nadmiarze wszystkich trzech wcześniej wymienionych doshy.

Leczenie ziołami

Według ajurwedy leczenie uzależnień opiera się na przyjmowaniu leków, które będą równoważyć doshe. Ustala się więc najpierw, jakie zostały zaburzone i na tej podstawie dobiera się leki ziołowe, które mają na celu poprawę koncentracji, pamięci i zrozumienia. Zażywa się je w indywidualnej dawce z mlekiem, miodem lub wodą. Oprócz tego zaleca się np. sok z połowy cytryny pity z wodą kilka razy dziennie lub podobnie spożywany sproszkowany imbir, sok z jabłek, winogron. Innym sposobem jest jedzenie gotowanych jabłek albo przyjmowanie pół łyżeczki dziennie kuminu.

Ajurweda doradza stopniowe wychodzenie z nałogu poprzez równie stopniowe ograniczanie dawki używki (dziennie lub co kilka dni). Oprócz tego przyda się jednodniowa głodówka, wprowadzenie regularnego trybu życia, zmiana diety, picie większej ilości wody, medytowanie. Zaleca także relaks lub ćwiczenia w postaci jogi czy spacerów, utrzymywanie relacji z innymi osobami i terapeutą oraz unikanie tych, którzy biorą używki.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.5 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: