Leczenie farmakologiczne alkoholizmu – czy to skuteczne rozwiązanie? Kiedy sięgnąć po tabletki antyalkoholowe?

Zmiana myślenia o alkoholizmie sprawiła, że coraz więcej ludzi myśli o nim w kategorii choroby. To całkowicie poprawne stwierdzenie przez wiele lat nie mogło przebić się w naszym kraju, a alkoholizm był albo bagatelizowany lub błędnie przypisywany osobom z marginesu społecznego. Dziś wiemy, że nałóg ten może dotknąć każdego, bez względu na pochodzenie, status materialny i zawodowy, a także płeć czy wiek.

Jak rozwiązać problem alkoholowy – co zrobić jeśli terapia nie pomaga?

Osoby dotknięte nałogiem alkoholowym oraz ich najbliżsi często podejmują wiele prób zerwania z uzależnieniem. Najbardziej popularną metodą jest terapia, która może odbywać się na indywidualnych spotkaniach z psychologiem, w grupie AA lub w towarzystwie partnera, lub członka rodziny. W sytuacji, gdy osoba uzależniona ma problem z chęcią sięgnięcia po alkohol lub zmaga się z nawrotami picia, zaleca się terapię uzupełnić lekami antyalkoholowymi.

Jakie leki na alkoholizm są stosowane w Polsce?

Disulfiram, potocznie zwany Esperalem to lek stosowany w leczeniu alkoholizmu, który najczęściej stosuje się w terapii farmakologicznej. Jego działanie polega na wywołaniu niechęci bądź strachu przed sięgnięciem po alkohol, a wszystko to jest wynikiem obawy o wystąpienie nieprzyjemnych objawów związanych z połączeniem leku i alkoholu.

Objawy, które możemy zaobserwować już po 30 minutach od wypicia alkoholu to:

  • – nudności i wymioty,
  • – bóle i zawroty głowy,
  • – kołatanie serca,
  • – nagły wzrost ciśnienia tętniczego,
  • – obawa przed utratą życia,

Najwyższa skuteczność Disulfiramu to wynik połączenia leku z terapią psychologiczną. Nie inaczej jest w przypadku leku antyalkoholowego nowszej generacji, dostępnego w Polsce pod nazwą Naltrekson. Jego działanie znacznie różni się od Disulfiramu i polega na blokowaniu receptorów w mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności i euforii po spożyciu alkoholu. Dzięki takiemu zobojętnieniu na działanie alkoholu łatwiej jest całkowicie z niego zrezygnować.

Co warto wiedzieć o farmakologicznym leczeniu alkoholizmu? Przeciwskazania.

Oba leki są całkowicie legalne i bezpieczne – ich podanie wynika jednak wyrażenia zgody na leczenie farmakologiczne alkoholizmu przez pacjenta. To często najtrudniejszy krok ku wyjściu z nałogu, który wymaga od alkoholika i jego rodziny dużej ilości pracy, determinacji i cierpliwości. Po pierwszym spotkaniu z lekarzem, który specjalizuje się w farmakologicznym leczeniu uzależnień, pacjent musi przejść serię badań psychologicznych i określających stan zdrowia, aby móc otrzymać leki.

Przeciwskazania do terapii lekami antyalkoholowymi to:

  • – depresja, próby samobójcze,
  • – schizofrenia,
  • – problemy kardiologiczne, w tym przebyte zawały,
  • – brak możliwości utrzymania minimum tygodniowej abstynencji przed podaniem leku.

Pacjent zakwalifikowany do farmakologicznego leczenia nałogu musi być w pełni świadomy, na czym polega kuracja, jak działają leki i jakie efekty powoduje połączenie ich z alkoholem. To bardzo ważne, gdyż lek aplikowany jest na okres kilku miesięcy w postaci podskórnego implantu. Takie rozwiązanie daje większą skuteczność leczenia, gdyż osoba uzależniona nie może zbyt łatwo pominąć dawek leku, co jest często w przypadku tabletek doustnych lub w formie zastrzyków.

Gdzie zgłosić się na leczenie i jak ono przebiega?

Sam zabieg zaszycia leku oraz całe leczenie nie wymaga hospitalizacji. Zabieg związany jest z niewielkim podskórnym nacięciem w okolicy pośladków. Leki na alkoholizm w postaci wszywki nie są widoczne i nie przeszkadzają w codziennych aktywnościach czy uprawianiu sportu. Sam zabieg oraz całe leczenie warto wykonywać w profesjonalnych ośrodkach leczenia uzależnień, które specjalizują się w farmakologicznej metodzie zerwania z nałogami. Dobre opinie od wielu lat posiada klinika Insertmed, z którą warto skontaktować się w celu poznania szczegółów oraz ceny leczenia – https://insertmed.pl/esperal/wroclaw/.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: