Sztuka medytacji nie należy do łatwych. Wydaje się prosta, jednak każdy, kto choć raz spróbował, wie, jak trudno osiągnąć ten odpowiedni stan. Daj sobie czas. Nie traktuj medytowania jak chodzenie na siłownię, to nie są zwykłe ćwiczenia dla zdrowego ciała i ducha. To styl życia. Nieregularne praktykowanie nie pomoże Ci niczego osiągnąć. By zapewnić stały przepływ energii duchowej oraz usprawnić prace organizmu, musisz ćwiczyć codziennie. Podpowiadamy, jak pomóc sobie usprawnić proces medytacji i osiągnąć harmonię.
Przygotuj się
Niezależnie od tego, czy praktykujesz od dawna, czy dopiero zaczynasz, powinieneś zadbać o kilka rzeczy, które zniwelują pojawienie się dekoncentrującego dyskomfortu. Dobrze jest wcześniej oczyścić ciało, zatem możesz medytować rano lub przed snem. Prysznic poprawi Twoje samopoczucie i odświeży skórę. Możesz też umyć zęby i wypłukać gardło. Gdy nic nie będzie Ci przeszkadzać, czy powodować nieprzyjemne odczucia w ciele, łatwiej się skupisz. Z tego samego powodu do medytacji wybierz raczej luźne ubranie, takie, aby nic Cię nie uwierało, nie krępowało ruchów. Strój powinien być na tyle wygodny, aby pomóc zająć Ci wygodną pozycję. Zadbaj także o właściwe otoczenie. Wybierz dobrze przewietrzony pokój. Jeśli w pomieszczeniu będzie za ciepło, szybko poczujesz senność.
W jaki sposób medytować?
Dobrze wybrać sobie jedno miejsce do medytacji, może być nawet mały kącik. Praktykując codziennie w jednym miejscu, stworzysz swego rodzaju miejsce duchowe, w którym łatwo będzie Ci osiągnąć odpowiedni stan umysłu i wzmocnić koncentrację. Poproś, aby nikt Ci nie przeszkadzał. Jeśli to niemożliwe, bo w domu są np. małe dzieci, udaj się w inne, odosobnione i ciche miejsce, np. do ogrodu, lasu. Usiądź na poduszce lub kocu, wykonanym z materiału nieprzewodzącego elektryczności. Raczej nie medytuj w łóżku, bo w nim pojawia się tendencja do zasypiania. Wyprostuj kręgosłup i odpręż ciało. To usprawni przepływ energii i jednocześnie pozwoli zachować czujny i świadomy umysł. Oddychaj powoli, równomiernie i głęboko. Postaraj się skupić wzrok na jednym obiekcie czy przedmiocie. To pomoże Ci odsunąć się od bodźców z zewnątrz. Gdy nabierzesz wprawy w koncentracji, możesz zacząć medytować z zamkniętymi oczami.