Pod koniec roku kalendarzowego i na początku nowego, kiedy temperatury są niskie, wiele osób zaczyna chorować na różnego rodzaju przeziębienia. Choroba ta może nie jest zbyt poważna, lecz na pewno bardzo uciążliwa i utrudnia normalne funkcjonowanie. Warto zatem zwalczyć ją za pomocą domowych metod. W naszym tekście przedstawiamy sprawdzone sposoby na kaszel i katar.
Spis treści
Stosowanie ziołowych inhalacji łagodzących objawy
Podczas kataru, a także kaszlu mocno cierpi wysuszona i nadwyrężona objawami śluzówka. To często właśnie tam koncentruje się wiele objawów, przez co to miejsce, o które powinno się szczególnie zadbać. Silne działanie nawilżające mają wszelkiego rodzaju inhalacje i wdychanie naparów z ziół i olejków eterycznych. Nie trzeba w tym celu kupować nawet specjalnego inhalatora. W zupełności wystarczy bowiem zwykła miska, do której trzeba wlać ciepłą wodę z wybranymi ziołami lub olejkami. Na przeziębienie i kaszel najlepiej nadają się szałwia, anyż i rumianek oraz olejki z eukaliptusa czy sosny.
Specjalny syrop z buraka idealny na przeziębienie
Buraki to wspaniałe warzywa stanowiące prawdziwą bombę, jeśli chodzi o zawartość zdrowych składników odżywczych. Syrop z tych produktów działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo, więc warto go samodzielnie przyrządzić. Wystarczy do tego zetrzeć buraka na tarce lub pokroić w drobną kostkę, a następnie zagotować z miodem przez 20 minut. Kiedy warzywo wypuści sok, roztwór jest gotowy. Tak przygotowaną mieszankę należy nieco schłodzić, by dało się ją bezpiecznie spożywać. Wystarczy stosować jedną łyżkę domowego lekarstwa dziennie, choć możesz też zjeść więcej.
Prozdrowotne właściwości czosnku i jego działanie
Czosnek ma zarówno swoich ogromnych fanów, jak i zaciekłych wrogów. Mimo specyficznego zapachu nie da się zaprzeczyć, że ma on niezwykle dobre właściwości walki z bakteriami i wirusami. Warto go zatem dodawać do różnych potraw, a także kanapek i nawet napojów. Warto także przygotować specjalny syrop. Do jego stworzenia potrzebujesz kilka zmiażdżonych ząbków czosnku, kilku łyżek miodu i soku z cytryny lub dwóch. Dodaj do tego nieco zimnej wody i odstaw na kilka dni w ciepłe i suche miejsce. Po przyrządzeniu możesz spożywać specyfik 3 razy dziennie i co kilka miesięcy powtarzać kurację.
Odpowiednia irygacja nosa i wypłukiwanie wydzieliny
Zalegająca wydzielina często jest trudna do wydmuchania, zwłaszcza w późniejszej fazie przeziębienia. Nie oznacza to jednak, że powinno się rezygnować z regularnego wydmuchiwania nosa. Usuwanie w ten sposób wydzieliny skraca czas przeziębienia i pozwala szybciej wrócić do zdrowia. Warto stosować także aerozole rozrzedzające katar lub spraye, które zawierają nawilżającą i oczyszczającą wodę morską. Sprzyjają one nawilżaniu śluzówki, a także pomagają lepiej poradzić sobie z katarem.
Przeziębienie i kaszel nie są poważnymi dolegliwościami, jednakże nawet ich nie powinno się lekceważyć. Nieleczone mogą trwać znacznie dłużej, a dodatkowo zaostrzyć przebieg, wiec skorzystaj z naszych porad.
W artykule https://www.aptekagemini.pl/poradnik/uroda/jak-dbac-o-dlonie-zima/ znajdziesz więcej informacji na ten temat.