4 najgroźniejsze substancje uzależniające

Jakie są najgroźniejsze substancje uzależniające na świecie? Każda z nich ma inny czas działania, stopień odczuwalnej przyjemności po jej zażyciu czy siłę uzależniania. Powodują trwałe skutki uboczne, a ich długotrwałe stosowanie skutkuje ogromnymi zniszczeniami w organizmie.

Spis treści

1. Heroina

Pierwsze miejsce w rankingu najgroźniej uzależniających substancji zajmuje heroina. Jest to narkotyk, który zwiększa w mózgu poziom dopaminy, czyli hormonu szczęścia. Zażywanie heroiny, szczególnie na początku, prowadzi człowieka do euforycznych stanów, które są bardzo przyjemne, więc niezwykle łatwo się od nich uzależnić. Uzależnienie psychiczne może się pojawić nawet po jednorazowym zażyciu. Przy każdym kolejnym zażywaniu osoby uzależnione zwiększają dawkę, ponieważ początkowa już nie wystarcza. Bardzo szybko można w ten sposób zbliżyć się do dawki śmiertelnej.

2. Nikotyna

Jest to składnik tytoniu, który odpowiada za uzależnienie. Podczas palenia nikotyna wchłania się do płuc, a następnie jest transportowana do mózgu. Jest to jedna z czołowych substancji silnie uzależniających człowieka. Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała liczbę palaczy na świecie na ponad 1 miliard. Niestety każdego roku palenie tytoniu zabija kilka milionów ludzi.

3. Alkohol

Spożywanie alkoholu również wpływa na podniesienie się poziomu dopaminy w mózgu. Ze względu na dostępność i kulturowe przyzwolenie na spożywanie alkoholu, używka ta wysoko klasyfikuje się w rankingach substancji silnie uzależniających. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że każdego roku umiera kilka milionów osób ze względu na skutki wynikające ze spożywania alkoholu.

4. Kokaina

Jest to narkotyk, który działa silnie pobudzająco poprzez wprowadzenie układu nerwowego w stan nadaktywności. Dzieje się to przy użyciu dopaminy, której wzrost jest związany z czterokrotnie zwiększoną aktywnością neuronów. Pobudzenie sprawia, że człowiek przestaje odczuwać ból i zmęczenie. Jest to jeden z najsilniej uzależniających narkotyków. Tak jak w przypadku heroiny, organizm się uodparnia na działanie, więc uzależnione osoby ciągle zwiększają dawkę, co może nieść za sobą śmiertelne konsekwencje.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 2.4 / 5. Vote count: 8

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: