Jakie są najczęstsze błędy popełniane w czasie odchudzania?

Pozbycie się zbędnych kilogramów bywa sporym wyzwaniem. Jak się odchudzać, by szybko zauważyć efekt? Poznaj najczęstsze błędy popełniane przez osoby przechodzące na dietę odchudzającą. Sprawdź, jaki jest odpowiedni bilans kaloryczny i postaw na zdrowe odżywianie. Zadbaj o swoją sylwetkę!

Spis treści

Czego unikać na diecie odchudzającej?

Odchudzanie to długotrwały proces, który wymaga odpowiedniej mobilizacji i planu działania. Zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć i zwracaj uwagę na to, co jesz. Unikaj błędów, przez które dieta byłaby nieskuteczna i frustrująca. Pamiętaj, że wiele osób przechodziło dokładnie przez to samo co Ty. Warto skorzystać z ich doświadczenia oraz posłużyć się poradami dietetyków i trenerów personalnych. Czego nie robić w czasie odchudzania?

Nie krytykuj swojego ciała

Patrzenie w lustro wprawia Cię w zły nastrój? Jeśli wstydzisz się wyglądu swojego ciała, to zły znak. Nie przystępuj do diety odchudzającej z myślą, że brzydko wyglądasz i musisz to natychmiast zmienić. W ten sposób łatwo wpaść w zaburzenia odżywiania. Anoreksja i bulimia to poważne choroby, które sprawiają, że mimo utraty kolejnych kilogramów wciąż dąży się do niższej wagi i dotkliwie odczuwa brak poczucia własnej wartości. Do odchudzania potrzebna jest dobra, pozytywna motywacja. Zdrowe odżywianie wpływa nie tylko na wygląd, ale też na samopoczucie i codzienne zasoby energii. Jedz mniej i zdrowiej, by mieć więcej siły i zapobiegać chorobom wynikającym z nadwagi lub otyłości. Swoje ciało doceniaj niezależnie od aktualnej wagi i naucz się dostrzegać w nim pozytywy. Wewnętrzny krytyk jedynie utrudni Ci przestrzeganie diety i sprawi, że odchudzanie będzie frustrujące.

Nie przyjmuj zbyt wielu kalorii

Musisz dowiedzieć się, jakie jest Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Zależy ono między innymi od płci, wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Do wyliczenia liczby kalorii niezbędnych do utrzymania lub utraty wagi możesz posłużyć się specjalnymi kalkulatorami. Dieta odchudzająca opiera się na ujemnym bilansie kalorycznym. Oznacza to, że Twój organizm otrzyma w pożywieniu mniej energii niż potrzebuje, przez co zacznie korzystać z rezerw energetycznych (czyli tkanki tłuszczowej, której chcesz się pozbyć). Nie dopuszczaj jednak do nadmiernego deficytu kalorii, ponieważ jego skutkiem jest osłabienie mięśni, spowolnienie metabolizmu i niedobór składników odżywczych. Optymalnym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z około 500 kalorii dziennie. Wiele zależy jednak od indywidualnej sytuacji osoby, która się odchudza.

Nie jedz wysoko przetworzonej żywności

Wielu ludzi sądzi, że aby schudnąć, wystarczy mniej jeść i nie zwraca uwagi na to, co wprowadza do swojej diety. Tymczasem rodzaj spożywanego pożywienia ma duże znaczenie. Podczas odchudzania wskazane jest zjadanie produktów dostarczających organizmowi witamin i niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. W swoim jadłospisie uwzględnij:

  • różnorodne warzywa i owoce, które zawierają liczne minerały i błonnik, wspierający proces trawienia,
  • zdrowe tłuszcze, na przykład oliwę z oliwek, olej sezamowy i lniany,
  • chude mięso, ryby, jaja i jogurty naturalne, dostarczające białko niezbędne do regeneracji tkanek,
  • produkty pełnoziarniste, takie jak płatki owsiane, pieczywo razowe, kaszę gryczaną i brązowy ryż.

Wystrzegaj się tak zwanych pustych kalorii i wysoko przetworzonej żywności, która nasyci Cię zaledwie na chwilę. W diecie odchudzającej nie powinny też pojawiać się słodkie napoje gazowane i alkohol. Poczujesz się znacznie lepiej, gdy zrezygnujesz z używek.

Nie unikaj aktywności fizycznej

Bardzo ważną częścią zdrowego odchudzania jest ruch. Dzięki niemu nie tylko spalisz kalorie, ale także wzmocnisz swoje ciało i dostarczysz mu sporej dawki pozytywnej energii. Jeśli dawno nie ćwiczyłeś, nie decyduj się od razu na wymagające treningi. Daj sobie czas i zaczynaj stopniowo. Do aktywności fizycznej zalicza się nie tylko wizyta na siłowni, ale także pójście na spacer, wejście na piętro po schodach zamiast jazdy windą oraz wycieczka rowerowa. Znajdź rodzaj ruchu, który najbardziej lubisz i wprowadź go do swojej tygodniowej rutyny.

Nie jadaj monotonnych posiłków

Wbrew pozorom, dieta odchudzająca wcale nie musi być nudna. Pomimo odchudzania wciąż możesz cieszyć się jedzeniem i gotowaniem. Po prostu szukaj przepisów na potrawy niskokaloryczne, zrezygnuj z pieczenia ciast i przyrządzania słodkich deserów. Urozmaicaj swoje menu w taki sposób, by regularnie dostarczać sobie nowych wrażeń kulinarnych. Wprowadzaj do jadłospisu sezonowe warzywa i owoce oraz inspiruj się nowymi recepturami. Możesz przyrządzić na przykład owsiankę z różnymi dodatkami, pieczoną rybę z brokułami, sałatkę z grillowanym kurczakiem i kotlety z bobu.

Skuteczne odchudzanie i zdrowe odżywianie

Chudnij zdrowo i zadbaj o odpowiednią dietę. Zwróć uwagę na właściwy bilans kaloryczny oraz składniki zawarte w artykułach spożywczych. Przyjmuj potrzebne do regeneracji organizmu białko, witaminy i minerały. Bądź aktywny fizycznie i urozmaicaj swój jadłospis o nowe potrawy. Jeśli będziesz przestrzegać tych wskazówek, Twoja dieta odchudzająca stanie się przyjemniejsza i skuteczniejsza.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->