Uzależnienie od nikotyny to jedno z najczęściej występujących w społeczeństwie uzależnień. Co ważne, nierzadko nie dotyczy tylko osób dorosłych, ale dotyka już i nastolatków. Jakie są pierwsze objawy uzależnienia i na czym polega samo uzależnienie od nikotyny?
Uzależnienie przez całe życie
Nikotyna, podobnie jak i wiele innych używek jest w stanie doprowadzić do zespołu uzależnienia, który jest chorobą. Zespół ten zaliczono do klasyfikacji ICD-10, a to oznacza, że ma ona charakter przewlekły i nawracający – osoba, która raz popadnie w nałóg nikotynowy, na zawsze jest uzależniona. Dzieje się tak poprzez zmiany zachodzące w układzie nerwowym po zażyciu nikotyny.
Czym jest nikotyna?
Nikotyna to substancja psychoaktywna, która ma silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy każdego człowieka. Jest on uwarunkowany tym, że każdy człowiek posiada receptory nikotynowe, przez które nikotyna steruje układem nerwowym. Choroba polega na fizycznym uzależnieniu organizmu, poprzez jego pobudzenie i podwyższenie ciśnienia tętniczego. Osłabiające się uczucie pobudzenia sprawia, że osoba uzależniona sięga po kolejnego papierosa, aby na nowo odczuć wpływ nikotyny na ośrodkowy układ nerwowy.
Skutki uzależnienia
Nikotyna jest tylko jednym z blisko 4 tysięcy składników dymu tytoniowego, jednak jest zarazem jednym z najbardziej uzależniających. Każdy palący powinien zdawać sobie konsekwencje płynące ze skutków, jakie niesie za sobą choroba nikotynowa. Przede wszystkim istnieje wzrost ryzyka zachorowań na wszelkie choroby układu sercowo-naczyniowego, a także na nowotwory złośliwe wielu narządów – płuc, krtani, jamy ustnej i gardła i wielu innych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nikotyna jest w stanie przyczynić się do bezpłodności i zaburzeń przebiegu ciąży. Najczęstszymi jednak skutkami palenia są kłopoty z układem oddechowym, które zaczynają się nasilać z czasem. Niemniej ważną kwestię stanowi fakt, że bierni palacze są tak samo narażeni na wszelkie choroby, jak i ci aktywni.