Jak się zdyscyplinować i skupić na własnym rozwoju?

7Samodyscyplina to umiejętność kierowania zachowaniem tak, by było zgodne z ważnymi dla nas wartościami czy celami. Ponieważ samodyscyplina jest umiejętnością, możemy ją rozwijać. Skupiając się na długoterminowych zyskach z małych kroków w stronę osiągnięcia sukcesu, jesteśmy w stanie zrealizować niemal każdy wyznaczony cel. Jak zatem wprowadzić dyscyplinę do swojego życia?

Doskonale wiesz, co robić

Kiedy wyznaczysz sobie cel, który chcesz osiągnąć, wiesz też, jakie rzeczy powinieneś zrobić, aby go urzeczywistnić. Każdy etap ciągnie za sobą kolejny, przybliżając cię do sukcesu, dlatego podejmując się wykonywania jakiejkolwiek czynności, nie możesz się poddawać. Określenie celu i podjęcie działania, które sumiennie wykonane skutkuje jego realizacją, jest właśnie samodyscypliną. Często czynności pośrednie wiążą się z niedogodnościami i pozbawieniem siebie pewnych przyjemności, jednak trzeba patrzeć na nie przez pryzmat przyszłości. Jeżeli kolejne etapy ci nie odpowiadają, a jesteś w stanie je zmienić, nie rezygnując z osiągnięcia sukcesu, zrób to.

Wizualizuj sobie sukces

Kiedy chcesz się poddać, zadaj sobie pytanie: jak będę się czuł, gdy mi się uda? Wizualizacja sukcesu przybliża nas do jego osiągnięcia, dodając siły do trwania w działaniu, mimo zniechęcenia i trudności. Na bieżąco monitoruj swoje postępy i skuteczność poszczególnych czynności. Pamiętaj, że czynności, które u innych osób przyniosły rezultat, w twoim przypadku mogą się nie sprawdzić. Dlatego znajdź takie, które ci odpowiadają i nie poddawaj się od razu, ponieważ zmiana metody nie oznacza zmiany celu.

W samodyscyplinie najważniejsza jest regularność działania. By odnieść sukces, niejednokrotnie nie potrzebujemy inteligencji, pewności siebie czy uroku osobistego, ale właśnie samodyscypliny, która odpowiednio rozwinięta jest gwarancją realizacji każdego celu.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: