Rozmowa to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu każdej rodziny. To dzięki niej możemy prezentować rzeczy dla nas istotne, a także mówić nam o tym, co czujemy i co jest dla nas ważne. Jak jednak rozmawiać, kiedy w rodzinie pojawia się problem uzależnienia? Jak mówić do osoby uzależnionej, a jak do swojego dziecka?
Asertywność
O tym pojęciu mówiono już i pisano wiele. I nie bez powodu, ponieważ jest ono podstawą wszystkich ludzkich relacji, szczególnie wtedy, kiedy w danej jednostce pojawiają się problemy. Jeśli zauważamy negatywne zmiany w życiu naszego bliskiego, należy o tym powiedzieć i podczas mówienia zachować spokój oraz jasność umysłu. Właśnie dlatego warto przed taką rozmową przemyśleć swoje argumenty. Mówmy z miłością, ale szczerze. Powiedzmy, jak się czujemy i czego oczekujemy. Nie przyjmujmy szybkich przeprosin, jeśli nic za tym nie idzie.
Rozmowa z dzieckiem
Trzeba być świadomym tego, jak ogromny wpływ na życie młodego człowieka mają wszystkie problemy jego rodziców. Poza tym – dziecko być może domyśla się pewnych rzeczy. Nie pozwólmy, żeby tak istotnych informacji dowiadywało się z plotek, szczególnie jeśli mają być to nieprzyjemne komentarze w szkole. Ważne jest to, by usiąść z dzieckiem i delikatnie, ale szczerze, powiedzieć, że rodzic ma problem, bo nie potrafi odmówić sobie używek. To także moment, by uświadomić dziecko, że to nie jest jego wina.
Rozmowa w gronie rodziny to pierwszy krok. Nie zapominajmy jednak, że jeśli chcemy pozbyć się problemu na stałe, być może konieczna będzie terapia. To bezpieczna przestrzeń, w której nauczysz się, jak być sobą, jak komunikować swoje potrzeby i jak słuchać.
/js