Jednym z leków zarejestrowanych do leczenia uzależnienia od alkoholu jest disulfiram, znany powszechnie jako wszywka Esperal. Ten organiczny związek chemiczny hamuje metabolizm alkoholu etylowego. Pacjent poddany terapii przy jego użyciu po spożyciu napoju wysokoprocentowego doświadcza wielu nieprzyjemnych i zarazem niebezpiecznych dla zdrowia objawów. Z poniższego wpisu dowiesz się, co to dokładnie jest Esperal, jak działa, a także jakie powikłania mogą wystąpić po jego wszyciu.

Spis treści

Czym jest i w jaki sposób działa Esperal?

Choroba alkoholowa stanowi poważny problem społeczny, niosąc zagrożenie dla coraz młodszych osób. W jej leczeniu stosuje się zazwyczaj nalmefen, naltrekson oraz disulfiram, czyli Esperal. Ten ostatni skutecznie odstrasza od picia alkoholu. W medycynie jest stosowany od końca XIX wieku – początkowo wykorzystywano go głównie zewnętrznie do leczenia świerzbu. Ten organiczny związek chemiczny sam w sobie jest zupełnie nieszkodliwy. Po spożyciu nawet niedużej porcji napoju alkoholowego wywołuje natomiast szereg przykrych objawów takich jak:

  • uczucie gorąca,
  • przyspieszona czynność serca,
  • lęk przed umieraniem,
  • nudności i wymioty,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • tętniący ból głowy.

W połączeniu z większymi dawkami etanolu może powodować spadek ciśnienia tętniczego, obrzęk mózgu, a nawet doprowadzić do groźnej dla życia zapaści sercowo-naczyniowej. Wszywkę po raz pierwszy zastosowano w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Podskórne wszczepienie tabletek wydzielających disulfiram miało zastąpić codzienne przyjmowanie preparatów zawierających tę substancję czynną.

Działanie, jakim charakteryzuje się Esperal, jest bardzo proste. W skrócie ma on za zadanie kumulowanie w organizmie najważniejszego metabolitu alkoholu, którym jest aldehyd octowy. To właśnie ten związek jest odpowiedzialny za wywoływanie kaca, stanowiąc trzydziestokrotnie silniejszą toksynę od etanolu. Zaszycie alkoholowe może stanowić skuteczne uzupełnienie oddziaływań psychoterapeutycznych. Często podkreśla się też, że powikłania po wszyciu Esperalu są nieporównywalnie rzadsze do skutków ubocznych oraz zgonów spowodowanych regularnym nadużywaniem napojów wysokoprocentowych.

Wszywka Esperal – jakie są przeciwwskazania do jej zastosowania?

Wiesz już, co to jest Esperal i jakie jest jego najważniejsze działanie. Głównym zadaniem zaszycia alkoholowego jest przede wszystkim walka z destrukcyjnym nałogiem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że umieszczony pod skórą disulfiram pomaga w zachowaniu trzeźwości, a nie w wyleczeniu choroby alkoholowej. Wynika to z tego, że uzależnienie od etanolu jest nieuleczalne i można jedynie w mniejszy lub większy sposób je kontrolować, poddając się różnego rodzaju terapiom.

Czy wszywka jest przeznaczona dla każdego i czy może dojść do jej odrzucenia? Jak się okazuje, istnieją różne przeciwwskazania do stosowania disulfiramu. Przede wszystkim zaszycie alkoholowe nie jest odpowiednie dla osób, u których stwierdzono nadwrażliwość na ten związek chemiczny. Zabieg odradza się także pacjentom z:

  • niewydolnością mięśnia sercowego,
  • chorobą niedokrwienną serca,
  • nadciśnieniem tętniczym,
  • zapaleniem nerwu wzrokowego.

Ponadto nie mogą mu się poddać nałogowcy, którzy zmagają się z zaburzeniami psychicznymi. Dzieje się tak dlatego, że znajdujący się we wszywce disulfiram może spowodować pogłębienie niektórych schorzeń. Esperal nie sprawdzi się również w przypadku kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz starających się o potomstwo.

Jak się przygotować  i jak przebiega zabieg wszycia Esperalu?

Zaszycie alkoholowe należy do drobnych zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych najczęściej w gabinecie, a nieco rzadziej w domowych warunkach u pacjenta. Przed jego rozpoczęciem obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu przez 24 godziny. Cała procedura zazwyczaj nie trwa dłużej niż trzydzieści minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, które w żaden sposób nie wpływa na zmianę świadomości. Terapia polega na wszyciu pod skórę odpowiednio wyliczonej ilości substancji czynnej, którą w tym przypadku stanowi niejednokrotnie wspomniany wyżej disulfiram.

Wszywka Esperal najczęściej jest umieszczana w okolicach ramienia, łopatki lub pośladka, gdyż te miejsca gwarantują pacjentowi największą dyskrecję. Oczywiście na wyraźne życzenie osoby poddawanej zabiegowi istnieje możliwość zastosowania innego miejsca implantacji. Po zakończeniu zakładane są pojedyncze szwy skórne, które można zdjąć po kilku dniach od wykonanej procedury.

Powikłania po wszyciu Esperalu, podobnie jak jego odrzucenie,zdarzają się stosunkowo rzadko, ale nie oznacza to, że nie występują. Działanie disulfiram trwa do około ośmiu miesięcy, jednak jest to zmienne i zależy między innymi od takich czynników jak otyłość, ukrwienie oraz aktywność fizyczna. Po tym czasie pacjent może zdecydować się na kontynuację lub zakończenie kuracji.

Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu?

Dowiedziałeś się już, co to jest i jak działa Esperal. Wiele osób zastanawia się również, czy zaszycie alkoholowe jest na pewno bezpieczne i czy rzeczywiście pomaga w utrzymaniu abstynencji przez długi czas. Sam zabieg jest obarczony niewielkim ryzykiem powikłań. Najczęstszym zgłaszanym działaniem niepożądanym jest reakcja organizmu na ciało obce przejawiająca się bólem, obrzękiem i nieznacznym zaczerwienieniem miejsca, w którym dokonano podskórnego zaszycia. Nieco rzadziej dochodzi do zaropienia rany, które jest skutkiem zarażenia bakterią bytującą na skórze. Sporadycznie odnotowywane powikłania po wszyciu Esperalu to uczulenie na disulfiram, które można rozpoznać po wysypce oraz uporczywym świądzie skóry. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych pacjent powinien zawsze jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Esperal a spożycie alkoholu – dlaczego jest niebezpieczne?

W okresie leczenia disulfiramem trzeba przestrzegać bezwzględnego zakazu spożywania napojów wysokoprocentowych. Złamanie tej restrykcji może doprowadzić do stanu będącego bezpośrednim zagrożeniem zarówno dla zdrowia, jak i dla życia pacjenta. W przypadku spożycia nawet niewielkiej ilości etanolu w organizmie dochodzi do wystąpienia tzw. reakcji disulfiramowej, czyli zatrucia aldehydem octowym. Objawia się ono najczęściej spadkiem ciśnienia tętniczego, rozszerzeniem naczyń krwionośnych, przyspieszeniem pracy serca oraz zaburzeniami oddychania. Objawy te mogą trwać nawet przez kilka godzin.

Warto pamiętać, że wyżej wymienione symptomy mogą pojawić się nawet po zastosowaniu preparatów zawierających alkohol takich jak:

  • płyny do płukania jamy ustnej,
  • syropy przeciwkaszlowe,
  • środki rozgrzewające,
  • kosmetyki po goleniu,
  • rozpuszczalniki organiczne.

Sięgnięcie po napój wyskokowy w trakcie terapii Esperalem jest bardzo ryzykowne, ale dla wielu pacjentów głód alkoholowy bywa silniejszy. Szczególnie niebezpieczne jest spożycie większych ilości etanolu, który w połączeniu z disulfiramem może prowadzić nawet do zgonu.

Wszywka Esperal – co wiadomo o jej skuteczności?

Efektywność terapii polegającej na podskórnym wszyciu disulfiramu tak naprawdę jest uzależniona od wielu różnych czynników. Profesjonalnie przeprowadzony zabieg sprawia, że odrzucenie Esperalu jest zjawiskiem stosunkowo rzadkim, a substancja czynna jest uwalniana do krwiobiegu pacjenta przez ponad pół roku. To czas, który osoba uzależniona od alkoholu może wykorzystać na trwanie w abstynencji oraz na rozpoczęcie specjalistycznego leczenia w poradni psychoterapeutycznej. Jeśli chodzi o skuteczność leczenia disulfiramem, ustalono kilka powodów, które pozwalają oczekiwać dobrych rezultatów.

Należą do nich:

  • indywidualne uwarunkowania genetyczne,
  • płeć męska,
  • duża motywacja do porzucenia nałogu,
  • ustabilizowana sytuacja zawodowa oraz rodzinna.

Jeszcze przed kilkudziesięcioma laty przekonywano, że największą efektywność przynosi doustne przyjmowanie preparatów z disulfiramem. Niektórym pacjentom znacznie lepsze rezultaty daje wszywka Esperal. Środki farmakologiczne można bowiem w każdej chwili odstawić i sięgnąć po alkohol. Z kolei z substancji umieszczonej podskórnie nie można ot tak zrezygnować – w jej przypadku ryzykowne jest nawet spożycie niewielkiej ilości etanolu.

Udowodniono, że skuteczność zaszycia alkoholowego wzrasta, kiedy zostanie połączone z profesjonalną psychoterapią. Uzależnienie od środków odurzających zawsze stanowi złożoną chorobę, dlatego zastosowanie wyłącznie jednej metody zwykle nie przynosi satysfakcjonujących efektów.

Leczenie Esperalem – czy pozwala na całkowite odstawienie alkoholu?

Jak już wyżej wspomniano, disulfiram jest pomocny w utrzymywaniu trzeźwości, ale sam w sobie nie leczy alkoholizmu. Wszywka Esperal, która działa przez około osiem miesięcy, pozwala osobie uzależnionej „odpocząć” od napojów wysokoprocentowych i zastanowić się nad dalszym postępowaniem. Metoda ta zapewnia alkoholikowi czas potrzebny do samodzielnego stanięcia na nogi i udania się na specjalistyczną terapię. Jej głównym celem jest przede wszystkim budowanie motywacji, która jest potrzebna, by osoba chora mogła dostrzec, jak wiele korzyści niesie ze sobą życie na trzeźwo.

Pacjent, który wie, że sięgnięcie po napój wyskokowy może być niebezpieczne dla jego zdrowia i życia, ma mniejszą szansę, że zajrzy do kieliszka. Sam Esperal nigdy jednak nie wyleczy choroby alkoholowej. Do tego potrzebny jest długotrwały odwyk wraz z terapią, ale i one nie dają stuprocentowej gwarancji, że nie dojdzie do nawrotu alkoholizmu.

Esperal – pomoc w zachowaniu abstynencji

Umieszczana pod skórą wszywka Esperal jest zaliczana do awersyjnych metod leczenia alkoholizmu, na którą decyduje się coraz większa liczba osób uzależnionych od napojów wyskokowych. Disulfiram wciąż ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, ale terapia przy jego wykorzystaniu nie cieszy się już złą sławą. Obecnie zabieg z zastosowaniem Esperalu jest traktowany jako pomoc w wyjściu z nałogu, a w połączeniu ze specjalistyczną psychoterapią jest w stanie przynieść naprawdę zadowalające efekty. Więcej o chorobach alkoholowych i sposobach ich leczenia znajdziesz na naszym portalu – sprawdź!

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->