Wyobrażając sobie introwertyka, często widzimy go jako tego, który mało mówi, unika kontaktu z innymi i z reguły trzyma się na uboczu, stanowiąc tło dla duszy towarzystwa jaką jest ekstrawertyk. Jest to typowo stereotypowe myślenie, które przedstawia introwertyka jako wycofanego z życia społecznego, a co za tym idzie – mającego problemy w poradzeniu sobie w środowisku zawodowym. Czy introwertyczny typ osobowości rzeczywiście przeszkadza w rozwoju kariery?
Mocne strony introwertyków
Nie da się zaprzeczyć, że introwertycy nie są odbierani przez innych jako tak przebojowe osobowości, jak ekstrawertycy. Jednak, zamiast podkreślać ich słabości, lepiej skupić się na mocnych stronach, które czynią ich dobrymi pracownikami. Introwertycy dokładniej obserwują rzeczywistość i są bardzo wrażliwi na bodźce zewnętrzne, dlatego nie potrzebują ich zbyt wielu. Potrafią skupić się na konkretnej rzeczy i niezwykle uważnie słuchają swoich rozmówców, stawiając na jakość, a nie na ilość interakcji. Dlatego wbrew pozorom lepiej niż ekstrawertycy pracują w grupie. Jako że nie lubią improwizować, koncentrują się na wiedzy merytorycznej, dzięki czemu są zazwyczaj świetnie przygotowani.
Zawody dla introwertyka
Skrupulatność i wysoki poziom merytorycznego przygotowania czyni introwertyków świetnymi kierownikami. Posiadając zdolność skupienia się na swojej pracy mają szansę stać się wybitnymi naukowcami. Odnajdują się także w zawodach, które wymagają przelewania myśli na papier, a więc są świetnym pisarzami, dziennikarzami czy copywriterami.
Introwertyk w pracy
Dla introwertyków ważne są chwile w samotności, kiedy mogą zmierzyć się ze swoimi myślami i uczuciami, niejednokrotnie znajdując wtedy sposób na rozwiązanie jakiegoś problemu lub pobudzając swoją kreatywność. Do twórczej pracy potrzebują komfortu i ciszy. Introwertyk jest sobą tylko przy osobach, z którymi nawiązał głębszą relację, dlatego ważne jest, by zrozumieć jego zaufanie do mniejszej liczby osób, które bardziej zna i które w chwilach napięcia mogą go uspokoić.
Introwertyczna osobowość nie oznacza alienacji i nieumiejętności poradzenia sobie w życiu zawodowym, lecz niejednokrotnie czyni introwertyków osobami pożądanymi na niektórych stanowiskach.