Dobroczynne właściwości miodu znane były już w starożytności. Dziś stanowi on nie tylko smaczny i zdrowy dodatek spożywczy, ale wchodzi też w skład niektórych kosmetyków. Wciąż jednak najczęściej kojarzy się z jedzeniem. Jakie są typy miodu i zalety każdego z nich?
Spis treści
Jest w czym wybierać
Na sklepowych półkach znaleźć można kilka rodzajów miodu. Najpopularniejsze to:
- wielokwiatowy – wytwarzany z czerwcowych bądź lipcowych kwiatów,
- rzepakowy, uzyskiwany z kwitnącego maju rzepaku,
- spadziowy – droższy, uzyskiwany z soku niektórych drzew,
- gryczany, ciemniejszy, otrzymywany z kwiatów gryki,
- wrzosowy – droższy, trudny w uzyskaniu,
- lipowy – jasny, otrzymywany z kwitnącej lipy.
Rzadziej spotykany, lecz równie smaczny jest miód z nawłoci czy miód z mniszka.
Co na przeziębienie?
Osoby zmagające się z uporczywym kaszlem powinny sięgnąć po działający wykrztuśnie miód spadziowy. Przeciwgorączkowe i łagodzące kaszel działanie wykazuje również miód z kwiatów lipy. Można go nazwać naturalnym antybiotykiem. Podobnie działa też miód rzepakowy. Warto spożywać miód z dodatkiem gorącego napoju, np. herbaty czy mleka.
Miód na lepsze krążenie
Osoby, walczące ze stresem powinny sięgnąć po miód lipowy. Łagodzi on dolegliwości stresowe, a tym samym reguluje ciśnienie. Nadciśnieniowcy mogą spożywać bogaty w rutynę miód gryczany. Substancja ta wzmacnia naczynia krwionośne i oczyszcza je, zapobiegając miażdżycy. Z kolei spożywanie miodu wielokwiatowego pozwala wzmocnić serce.
Miód na wszystko?
Okazuje się, że poszczególne rodzaje miodu pomagają również w innych schorzeniach, takich jak problemy żołądkowe, wrzody, kłopoty z wątrobą czy kamica nerkowa. Część z nich poprawia również koncentrację i pamięć. Wszystko to sprawia, że warto sięgać po miód, zastępując nim na przykład cukier. Po co łykać suplementy diety, skoro można czerpać z natury?
/A. G.