Cytrusy to źródło witamin

Nie od dziś wiadomo, że cytrusy są ogromnym źródłem cennych dla zdrowia witamin. To właśnie po nie sięgamy, kiedy nadchodzi jesień, za oknami panuje zima, wiosna nieśmiało puka do drzwi, a lato kusi egzotycznymi smakami. Przyjrzymy się bliżej kilku cytrusom i jeszcze raz podkreślmy, co takiego dobrego mają w sobie.

Cytryna

Wyciskana lub w plasterkach. Właśnie w takiej formie najczęściej znajduje się w herbacie, jaką spożywamy podczas chłodniejszych pór roku, kiedy zmarzniemy lub się przeziębimy. Jest ważnym nośnikiem witaminy C, która w głównej mierze pomaga utrzymać odporność organizmu na wysokim poziomie. Dodatkowo oddziałuje ona pozytywnie na wygląd skóry – poprawia stan i koloryt cery. Jej przyjmowanie jest również wskazane w przypadku osób, u których występuje podwyższone ciśnienie. Witamina C chroni również organizm przed występowaniem objawów reumatoidalnego zapalenia stawów.

W cytrynie znajdziemy także witaminy z grupy B. Są one odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Pomarańcze

W nich także zawiera się cenna witamina C, choć już nieco w mniejszych dawkach. Za to dużo w nich witaminy B9. Jest ona znana bardziej pod nazwą „kwas foliowy”. Jego spożywanie jest szczególnie wskazane w przypadku kobiet planujących dziecko lub będących już w ciąży. Witamina B9 odpowiada bowiem za prawidłowy wzrost i działanie komórek organizmu. Jest to bardzo istotne w przypadku rozwijającego się życia w łonie matki.

 

Mandarynki

Lubimy się nimi zajadać szczególnie w okresie świąt. Powinniśmy je jednak spożywać, jak najdłużej, aby dostarczać do organizmu już wcześniej wspomnianą witaminę C. Ponadto mandarynki są bogatym źródłem witaminy A. To dzięki niej na długo zachowujemy dobry wzrok oraz możemy uchronić się przed wystąpieniem zmian nowotworowych. Równie warto zadbać o nią w diecie, kiedy zauważymy, że na skórze pojawiają się zmiany trądzikowe oraz przebarwienia. Jedząc mandarynki, możemy odrobinę to zniwelować.

Warto również skusić się na inne cytrusy m.in. grejpfrut, pomelo, limonkę, w których są ukryte składniki ważna dla zdrowia.

/li

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->