Odczuwasz zmęczenie, jesteś podatny na osłabienie i trudno Ci schudnąć? Jeśli tak, zrezygnuj ze słodkich przekąsek i tłustych potraw, starając się zastąpić je surowymi warzywami. Jak się okazuje, ich spożycie ma wiele korzyści dla zdrowia. Dowiedz się więcej, dlaczego warto jeść warzywa niepoddane obróbce cieplnej i po które najlepiej sięgać.
Spis treści
Działanie przeciwnowotworowe
Badania naukowe dowodzą, że surowe warzywa w odróżnieniu od tych gotowanych, mają o wiele silniejsze działanie przeciwnowotworowe. Jest to dość istotna informacja, zwłaszcza że nowotwory są obecnie zaliczane do chorób cywilizacyjnych i zapada na nie coraz większa liczba osób na całym świecie.
Większa ilość witamin i minerałów
Kolejnym powodem, dla którego warto wprowadzić do codziennej diety surowe warzywa, jest większa zawartość cennych dla naszego organizmu witamin i minerałów. Gotowanie posiłków zmniejsza ich wartość odżywczą, a to szczególnie ważne, aby wszystkie narządy mogły prawidłowo funkcjonować. Surowe warzywa dodatkowo zawierają enzymy, które wspomagają przyswajanie składników odżywczych.
Usuwają toksyny i wspierają pracę serca
Osoby, które spożywają surowe warzywa, o wiele rzadziej cierpią z powodu chorób układu krążenia. Warzywa, które nie są poddawane obróbce termicznej, stanowią także bogate źródło antyoksydantów, doskonale neutralizując wolne rodniki i wspierając usuwanie toksyn z organizmu.
Jakie warzywa można jeść na surowo?
Na surowo można jeść marchew, kapustę, kalafiora, brokuły, cebulę, czosnek, rzodkiewkę, seler, dynię, kalarepę, pietruszkę, buraki, kabaczek i wiele innych. W przypadku warzyw strączkowych to na surowo nie można jeść wszystkich – można za to spożywać niegotowane ziarna niektórych np. soczewicy.
/jk